Taşmanlı Göleti (Sinop) kıyı bölgesi algleri üzerine nitel ve nicel araştırmalar
Qualitative and quantitative investigations on coastal zone algae of Tasmanli pond (Sinop, Turkey)
  1. Tez No: 259254
  2. Yazar: FATİH GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Taşmanlı Göleti kıyı bölgesi alglerinin belirlenmesi amacıyla gölet çevresinde üç istasyon seçilmiş ve bu istasyonlardan Mart 2008 - Mart 2009 tarihleri arasında epipelik, epilitik, epifitik örnekler aylık periyotlarla alınarak incelenmiştir. Araştırma süresince Bacillariophyta bölümüne ait 61, Chlorophyta bölümüne ait 10, Cyanobacteria bölümüne ait 4, Heterokontophyta bölümüne ait 1, Euglenozoa bölümüne ait 2, Myzozoa bölümüne ait 1, Charophyta bölümüne ait 2 takson olmak üzere toplam 81 takson belirlenmiştir. Bacillariophyta bölümü üyeleri gerek takson sayıları gerekse epipelik, epifitik ve epilitik örneklerde ortaya çıkıs sıklığı ve birey sayıları ile Taşmanlı Göleti'nin en önemli algleri olmuşlardır. Bu bölüm üyeleri bütün mevsimlerde dominant olup en yüksek değerlere ilkbahar ve sonbaharda ulaşmıştır. Chlorophyta, Cyanobacteria, Heterokontophyta, Euglenozoa, Myzozoa ve Charophyta bölümleri tür ve birey sayıları bakımından ikinci derecede önemli olmuşlardır.Elde edilen verilere kümeleme analizi, çok boyutlu ölçekleme analizi gibi istatistikî analizler uygulanarak sonuçlar istatistiksel açıdan da anlamlandırılmıştır.Taşmanlı Göleti kıyı bölgesinde, araştırılan iç sularımızda da sıklıkla görülen hafif alkali özellikli sulara özgü bir bentik flora tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Taşmanlı Göletinin mezotrof karakterli bir göl olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To determine the coastal zone algae of Tasmanli ponds, three stations were selected around the pond and epipelic, epilithic and ephiphytic samples taken between March 2008 and March 2009 from these stations were examined monthly. During the research, a total number 81 taxa has been identified, which 61 of them belonged to Bacillariophyta, 10 to Chlorophyta, 4 to Cyanobacteria, 1 to Heterokontophyta, 2 to Euglenozoa, 1 to Myzozoa and 2 to Charophyta.Considering the number of taxon and frequency in epipelic, epilithic and ephiphytic samples, members of Bacillariophyta have been the most important algae of Tasmanli pond. The members of this division were dominant all seasons and they reached the maximal value in spring and autumn. Chlorophyta, Cyanobacteria, Heterokontophyta, Euglenozoa, Myzozoa and Charophyta were second important divisions on account of numbers of species and individual.Cluster and nonmetric multidimensional scaling analyses are used to statistically analyze and interpret the data obtained in the investigation.The results suggest that the coastal zone of Tasmanli pond has a benthic flora that is peciluar to mildly alkaline water which is frequently found in the other investigated inland water in Turkey. According to the results obtained, it is concluded that Tasmanli pond is a mesotrophic lake.