Gastrointestinal sistem kanamaları ile kangruplarının ilişkisi
- Tez No: 80758
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
40 ÖZBÎ Bu araştırmamızda 764 gastrointestinal kanama olgusunu inceledik Çalışmamız sonunda : - Gastrointestinal kanamaların en fazla“0”kan grubunda olduğunu gördük. (“0”kan grubunda husule gelen kanamalar diğer tüm gruplarda husule gelen kanamalardan 1,51 misli daha fazlaydı. ) - Gastrointestinal kanamaya yol açan en sık etken olarak duodenal.ülseri tesbit ettik. - w0“ kan grubu ile duodenal ülser arasında çok yakın bir ilişkinin varlığını saptadık. - ”0“ kan grubunda husule gelen kanamaların bu denli yüksek olmasını duodenal ülserin gastrointestinal kanamaya yol açan en sık etken olmasına ve de ”O" kan grubu ile duodenal ülser arasında tesbit et tiğimiz çok yakın ilişkiye bağladık.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY We studied 764 patients with gastrointestinal hemoragie We came to a conclusion that : - The most frequent reason that causes gastrointestinal hemoragie is duodenal ulcus. - There is a very close relation between the blood groups“0”and the duodenal ulcus. - Most of the gastrointestinal hemoragies occur with the patients having blood groups“0”. (The rate of hemoragies that occur tfith blood groupn0“ is 1,51 times more than all of the others.) - The cause that : We conclued that the reason why the patients With blood group ”0“ have a high rate of hemoragie is the close relation between the duodenal ulcus and the blood group ”0".