Foton dedeksiyonu ve kızılötesi bölge lazerlerine uygulamaları
Photon detection and their aplications for infrared region lasers
- Tez No: 2594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
II ÖZET M. Mahir BÜLBÜL Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü MOR A-Haz iran 1987 FOTO** DEDEKSİYONÜ VE KIZILÖTESİ BÖLGE LAZERLERİNE UYGULAMALARI Bu çalınmada, kızılötesi "bölgede foton dedeksiyonu için temel dedeksiyon metodları ve alıcıları üzerine kay nak taraması şeklinde bir araştırma yapılarak en iyi alı cı sistemleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç için, doğrudan, heterodyne ve ön yükseltme dedeksiyon metodları teorik olarak incelenerek değişik gü rültü kaynakları ve parametrelere bağımlılığı açıklanmış tır. Kızılötesi bölgede bu metodlarla algılama yapan de- dektörlerin sınıflandırılması yapılarak teknik özellikle ri arattırılmış ve dört temel lazer sistemi için' uygula ması incelenmiştir. Yapılan bu araştırmalar sonucunda, oda sıcaklığında çalışabilen pyro-elektrik dedektörlerle birkaç nanosaniye kadar düşük tepki hızı ve 10 -14 K 0den daha düşük bir sıcak lık değimimi, metal-metal nokta temaslı diyodlarla 10 W `lik'. bir zayıf ışık sinyalinin; özel şartlar altın- - da da Ge:Cu(Sb) diyodlarla 7X10-20 W algılanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.Mahir BÜLBÜI M.S. Thesis Gazi University Institute of Science and Technology ANORA JUNE 1987 pjpTON DETECTION AND THEIR APLI CATIONS FOR INFRARED REGION LASERS In the present study, the main detection methods and receivers for fotodetection in infrared region have been investigated and the most useful receiver systems have "been searched. For Shis purpose, direct, heterodyne and preamplifier detection methods have been examined theoretically and their dependence on various noise source and parameters have been explained. The detectors working according to these methods in infrared region have been classified and their technical properties have been searched, and.their application for foi.tr main laser systems have been investigated. It has been seen that pyro-electric detectors which can operate at room temperature may detect the speed of response in order of.oânos^ooı-ii and change of temperature about 10~ K°; and metal- to-metal point contact diodes can detect a weak light signal in order of 10 W; in under special condition, Ge:Cu -20 (Sb) diodes can detect a weak light signal in order of 7X10 W.