50Hz ve 100Hz LCD TV'ların EN55013 EMU yayınım standardına göre test edilmesi ve sonuçlarının analizi
Testing 50Hz and 100Hz LCD TV?s according to EN55013 EMC emission standard and analysis of results
- Tez No: 259314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SİNAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Elektromanyetik uyumluluk (EMU, EMC); bir sistem veya cihazın içinde bulunduğu elektromanyetik ortamda fonksiyonlarını, giderilemeyecek bir elektromanyetik bozulma olmaksızın yerine getirebilme yeteneği şeklinde tanımlanmaktadır.Günümüzde farklı tipteki birçok elektronik cihaz aynı ortamda çalışmaktadır. Önceleri yüksek performanslı, uzun ömürlü cihaz tasarımı önemliyken, artık çevreye daha az zarar veren ve daha fazla dayanıklılık gösteren cihaz tasarımı ön plana çıkmaktadır. Elektromanyetik uyumluluk gereği, bir cihazın çevresindeki diğer cihazları etkileyecek istenmeyen elektromanyetik işaretler yaymayacak (yayınım, emission), aynı zamanda diğer cihazların yaydığı istenmeyen işaretlerden de etkilenmeyecek (ürün bağışıklığı, immunity) şekilde tasarlanması gerekmektedir. Avrupa Birliği (AB) ve Amerika'da satılmak üzere üretilen tüm elektronik cihazların dışarıya ?yayacak? oldukları alan gücü, hükümet yasaları tarafından belli değerlerle sınırlandırılmıştır. Bir cihazı satışa sunabilmek için, cihazın yasalarla izin verilen elektromanyetik enerji yayınım seviyesinden daha düşük seviyede yayınım yaptığı ölçümlerle kanıtlanmalıdır. Bu nedenle cihaz, kontrollü bir ortamda çalışıyor iken elektromanyetik uyumluluk testlerinin yapılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasında öncelikle elektromanyetik uyumluluk kavramı açıklanmış, EMU'nun tarihçesi, tanımları, ilgili temel standartları, ölçü ve test yöntemlerinden bahsedilmiştir.Daha sonrasında günümüzde gelişen görüntü iyileştirme teknikleri neticesinde kullanımı oldukça yaygınlaşan 100Hz LCD TV'lerin geleneksel 50Hz LCD TV'lere oranla hangi miktarda yayınım yaptığının tespiti amacıyla EMU yayınım testleri, EMU konusunun yayınım (emission, sızıntı) bölümünü düzenleyen EN55013 standardının öngördüğü şekilde yapılmıştır.Bu testler akredite bir laboratuvar ortamında yapılırken, teste tabi tutulan 2 farklı LCD TV'de anakart, power kartı, panel büyüklüğü, panelin üretici firması gibi parametreler sabit tutulup sadece satır tarama frekans parametresi 100Hz ve 50Hz değerlerinde değişken olarak kabul edilmiştir. Bu iki farklı ferkansta çalışan LCD televizyonlar için elde edilen test sonuçları kıyaslanmış ve günümüz koşullarında görüntü teknolojisi gelişirken cihaz yayınımlarının bundan ne oranda etkilendiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can basicly summarize that Electromagnetic Compatibility (EMC) means; a system or a device which is in an electromagnetic environment can operate its functions without any electromagnetic interference that can not be solved.In today?s world, several different electronic devices can operate very well in the same close environment. At the time, it was important to design devices with the highest performance and the longest lived. But nowadays, it is much more important to damage the environment at minimum levels, beside that device should operate its functions without any negative effects can be caused by other devices. In the terms of electromagnetic compatibility,a device shouldn?t effect functions of other devices negatively by emitting electromagnetic signals. (It is called emission) At the same time it should not get effected from the unwanted signals that emit by other devices. (It is called immunity) All manufactured electronic devices that would be sold in USA and EU are restricted by goverment regulations to a very limited ?radiated? field strength leaking out of the case. For marketting a device, it must be proved by measurement that the device emits fields that are lower than the permitted levels. Because of that it must be done to the these kind of tests to any devices which would be sold in the market.In this thesis, firstly concept of electromagnetic compatibility has been explained, beside that historical evolution of EMC, its definitions, related basic standards, methods for measurements and tests have been examined.After that, EMC tests have been made for 2 different LCD TVs taking EN55013 as the base standard. First LCD was operating in 50Hz line scanning frequency while the other one was operating in 100Hz which is being more popular in the market as a result of picture enhancement techniques. The aim was to determine emission of 100Hz LCD TV comparing the traditional 50Hz LCD TVs.These tests are done in an accredited laboratory environment. Only one parameter, line scanning frequency, was different like 50Hz and 100Hz for 2 LCD TVs which were tested. All other parameters such as mainboard, powerboard, panel size, panel manufacturers are kept same during the selection of TV sets. Finally, results of EMC tests for 100Hz and 50 Hz LCD TVs have been compared and it has been determined that how equipment emissions have been affected from picture enhancement technologies.Nowadays, in parallel with the picture enhancement technologies, 100Hz LCD TVs are being more popular than traditional 50Hz LCD TVs.