Digital electrical energy meter design
  1. Tez No: 4686
  2. Yazar: MEHMET BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
iv ÖZET SAYISAL ELEKTRİK ENERJİ SAYAÇ TASARIMI Bu tez çalışmasında mikroişlemciye dayalı bir sayısal Ölçü aleti tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Kullanılan mikroislemci, NEC firmasinxn 78C10 kodu altında ürettiği tek tümleşik devreden oluşan bir mi kr obi 1 gi s ay arx di r. Gerçekleştirilen enerji sayacı enerjiyi iki aşamada ölçmektedir. İlk aşamada akim ve gerilim sinyallerinin tepe değerlerini ölçmektedir. Daha sonra bunlar arasındaki faz farkını hesaplamaktadır. İkinci aşamada, bulunan faz f arkının kosinüsü hesaplanmaktadır ve bu değer daha önce bulunan. tepe değerleri ile çarpılmaktadır. Bu işlem her 100 msn'de bir tekrarlanmaktadır ve her saat sonunda hesaplanan enerji belleğe KWh olarak depolanmaktadır. Gerçekleştirilen enerji sayacının nominal değerleri 220 volt, 50/60 Hz'de 50 amperdir. Bellekte depolanan enerjinin, faturalama veya daha sonra değerlendirilmek üzere bir ana bilgisayar merkezine aktarılması için enerji sayacının üzerine bir RS-232 çikısı konulmuştur. Gösterge olarak 5 tane seven segment tipi LED gösterge kullanılmıştır. Bu göstergeler kullanılan enerjiyi tam şayi olarak göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY DIGITAL ELECTRICAL ENERGY METER DESIGN In -this work, a microprocessor based digital energy meter is designed and implemented. The microprocessor used is the NEC's 78C10 single chip microcomputer. The realised energy meter measures the electrical energy in two steps. Primarily, the peak values of current and voltage signals are measured and the phase difference is calculated. Secondly, the cosine of the phase difference is calculated and this value is multiplied with the peak values of the previously measured quantities. This procedure is repeated at every 100 msec and at the end of each hour the calculated energy accumulated at memory as KWh. The rated values of the realized energy meter are 220V, 50/60 Hz, 50A. The stored energy values in the memory can be transfered to a main computer center through the RS_232 port that exist on the system for billing or later use. As for the display part, 5 seven segment LED displays are used. These LED' s display the used energy as integer digits.