5BB asma anacı üzerine aşılı Kalecik karası üzüm çeşidinde kokteyl mikoriza uygulamalarının vegetatif gelişme ve ürün kalitesine etkileri
Effects of cocktail mychorriza applications on vegetative development and product quality in Kalecik karasi winegrape variety grafted onto kober 5BB rootstock
  1. Tez No: 259313
  2. Yazar: ESRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Vasküler arbüsküler mikroorganizmalar (AM), yenilenebilir bir kaynak olarak modern teknoloji-temelli bağcılık uygulamalarında bağın mineral beslenmesi, su alımı, biyotik ve abiyotik strese karşı asma direncini artırmak suretiyle meyve kalitesini artırmaya katkıda bulunmaktadırlar. Türkiye'de şaraplık üzüm üretimi gelişmekte olan bir endüstri kolu olduğundan ve esas itibariyle kırsal alanda ve fakir topraklarda yapıldığından düşük maliyetli yenilenebilir yöntemlerle desteklenmeye gerek duymaktadır.Bu çalışmada, farklı dozlarda kokteyl mikoriza kuru formülasyon halinde Biovam ve likit formülasyon halinde Endo Roots Kober 5 BB anacı üzerine aşılı 10 yaşındaki Kalecik Karası (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidine, tam çiçeklenmeden iki hafta önce omca tacı izdüşümüne uygulanmıştır. Biovam içeriğinde 40-100 spor/ml endomikoriza ve yaklaşık 100-500 spor/ml ektomikoriza Athrobacter globiformis, A. chrococcum, A. vinelandii, Bacillius subtillis, Pseudomonas alcaligenes, P. fluorescens, P. Pseudoalcaligenes, P. Putida, Trichoderma harzianum ve T.koningii mililitrede 20000 hücre bulunmaktadır. Endoroots içeriğinde %27.55 mikoriza (%25 Glomus intraradices, % 24G. mossea, %24 G. aggregatum, 1% G. clarum, %1 G. monosporus, %1 G. deserticola, %1 G. brasilianum, %1 G. etunicatum, %1 Gigaspora margarita), %27.8 humik asitler, %18 deniz yosunu ekstraktı, %12 askorbik asit, %6 amino asitler, %2.5 myo-inoositol, %2.5 yüzey genişletici ve %1.75 thiamine (vitamin B1, %1 alfa tocoferol (vitamin E)'dür. Uygulamaların meyve bağlama, verim, meyve kalitesi ve budama artığı ağırlığı üzerine etkileri Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Laboratuarlarında değerlendirilmiştir.Uygulamayı takip eden vejetasyon sonunda elde edilen verilere göre meyve bağlama, verim, salkım ağırlığı, salkım boyutları ve meyve rengi değerlerinde, mikoriza formülasyon ve dozlarına bağlı olarak önemli farklılıklar belirlenmiştir. Diğer taraftan tane iriliği, tane ağırlığı, 100 tanedeki çekirdek sayısı, ?Brix ve meyve suyunun toplam asitliği, sürgün boyu ve budama artığı ağırlığı değerleri bakımından Endo Roots ve Biovam uygulamaları arasında önemli fark tespit edilememiştir. Biovam uygulaması aynı vejetasyonda hasadı 5 gün erkene almıştır.
Özet (Çeviri)
Vascular Arbuscular mychorrhizae (AM) are symbiotic microorganisms as a renewable resource and a modern technology-based viticulture practices have been contributing to quality fruit production by supporting vineyard mineral nutrition, water uptake, and increase resistance against plant biotic and abiotic stress. Since wine grapes production is under developing industry in Turkey and has been grown mainly in rural area, and poor soils that is need to support by low cost renewable manner.In this study, the effects of different dosage mixture AM fungi as Biovam applications by dry formulation and Endo Roots by liquid formulation applications in vineyard soil just under plant foliage at 10 years old grapewine cv. Kalecik Karası (Vitis vinifera L.) grafted onto Kober 5BB rootstock at two weeks before full bloom in producer vineyard applications. Biovam includes 40 - 100 spore/ml endomycorrhiza and approximately 100 - 500 spore/ml ectomycorrhiza as Athrobacter globiformis, A. chrococcum, A. vinelandii, Bacillius subtillis, Pseudomonas alcaligenes, P. fluorescens, P. pseudoalcaligenes and P. putida and Trichoderma harzianum and T.koningii that has 20.000 live cells per ml volume. Endo Roots includes 27.55% mychorrhiza (25% Glomus intraradices, 24% G. mossea, 24% G. aggregatum, 1% G. clarum, 1% G. monosporus, 1% G. deserticola, 1% G. brasilianum, 1% G. etunicatum, 1% Gigaspora margarita), 27.8% humic acids, 18% cold water kelp extracts, 12% ascorbic acid, 6% amino acids, 2.5% myo-inoositol, 2.5% surfactants, 1.75% thiamine (vitamin B1, 1% alfa tocoferol (vitamin E). The results were evaluated in labs Selcuk University Faculty of Agriculture as fruit set, yield, and fruit quality, and pruning waste weights.As a first growing season results there were significantly differences on fruit set, fruit yield, cluster weights, cluster size, fruit colors due to AM formulations and dosages. On the other hand there were no differences between berry size, berry weights, seed numbers in 100 berries, ?Brix, and total acidity of must, shoot length, pruning waste weights between Endo Roots and Biovam applications. Biovam application was hastened five days of harvest in same vegetation period.