Çanakkale Boğazı'ndaki izmarit balığının, Spicara maena (Linnaeus, 1758), bazı hematolojik ve biyokimyasal kan parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some haematological and biochemical blood parameters of the picarel, Spicara maena (Linnaeus, 1758), in Dardanelles
- Tez No: 259339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ŞANVER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çanakkale Boğazı'nda Haziran 2007 - Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan bu araştırmada, İzmarit, Spicara maena (Linnaeus, 1758), balığının bazı hematolojik ve biyokimyasal kan parametrelerinin mevsim, üreme, cinsiyet, ağırlık, boy ve suyun fizikokimyasal özelliklerine göre değişimi ile bazı biyometrik (total boy, vücut ve gonad ağırlığı) özellikleri incelenmiştir. Araştırma süresince toplam 345 adet balık örneklenmiştir.İncelenen hematolojik parametrelerden HT, HB, RBC, WBC, MCV, MCH ve MCHC değerlerinin yıllık ortalamaları sırasıyla % 33,6±0,35, 11,3±0,12 g100ml-1, 334552,2±2346,85 mm-3, 6397,4±130,25 mm-3, 1044,1±32,36 µm3, 349,3±10,56 µg, 33,5±0,05 g100mL-1 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some haemotological and biochemical parameters of Picarel Spicara maena (Linnaeus, 1758), depending on season, reproduction, sexuality, weight, lenght and physico-chemical parameters of water and in Dardanelles were investigated between June-2007 and May-2008 during 12 months. Total 345 fish were sampled during the study period.The annual means of researched haemotological parameters such as HT, HB, RBC, WBC, MCV, MCH and MCHC were determined % 33.6±0.35, 11.3±0.12 g100ml-1, 4552.2±2346.85 mm-3, 6397.4±130.25 mm-3, 1044.1±32.36 µm3, 349.3±10.56 µg, 33.5±0.05 g100mL-1, respectively. The annual means of researched biochemical parameters such as GLC, CHOL, TG, TP, ALB and CA were established 113.6±1.97 mgdL-1, 250.8±3.17 mgdL-1, 302.1±11.76 mgdL-1, 2.8±0.02 gdL-1, 1.3±0.01 gdL-1, 11.6±0.12 mgdL-1, respectively.Results from statistical analysis showed that the observed means of haemotological and biochemical parameters varied with respect to seasons ( P < 0.05). It was determined that Picarel fish had been reproductioning between June and July in Dardanelles. In reproduction term, an important increment in HT, HB, RBC, WBC, MCV and MCH were observed (P < 0.05). Likewise, in the pre-reproduction period, a significant increase was determined in the values of GLC, CHOL, TG, TP, ALB ve CA ( P < 0,05).