Edirne ili arazi kullanım türlerinin uzaktan algılama ve CBS ile belirlenmesi
Determinetion of land use types of Edirne province using remote sensing and GIS
  1. Tez No: 259359
  2. Yazar: TİMUÇİN EVEREST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Edirne ilinin arazi kullanım türlerinin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda 2008 yılına ait 3 adet ASTER uydu görüntüsü satın alınmış ve bu görüntüler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. ERDAS Imagine ve ARC GIS programları kullanılarak görüntüler birleştirilmiş, işlenmiş, sınıflandırılmalar yapılarak majör arazi kullanım türleri belirlenmiştir. Elde edilen sınıflar ve bu sınıfların oransal ve alansal dağılımları Edirne İl Tarım Müdürlüğü'nün ve İl Toprak Envanter Raporu verileri ile karşılaştırılmıştır. Oluşturulan arazi kullanım türleri il ve ilçe bazında haritalandırılmıştır.Çalışmanın sonucunda ise Edirne ilinde kuru tarım, orman, mera, çeltik, sulu tarım, su yüzeyleri ve yerleşim olmak üzere 7 adet majör arazi kullanım türü belirlenmiştir. Bu arazi kulanım türlerinin oransal dağılımlar ise kuru tarım % 56,07, orman % 14,98, mera % 15,43, çeltik alanları % 9,07, yerleşim % 2,59, sulu tarım %1,24 ve su yüzeyleri % 0,62 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine of land use types of Edirne province using remote sensing and GIS.For this purpose 3 units of ASTER satellite image were purchased and these images were transferred to the computer. These images were merged, processed, classified by ERDAS Imagine and ARC GIS sofwares. And major land use types were formed. These land use types have been mapped as provinces and districts. The result of classification were compared with data of Edirne Agricultural Provincial Office and Provincial Soil Inventory Report.Seven land use types were determined as dry farming, forest, grassland, rice areas, settlements, irrigated farming, water surface in Edirne province. The proportional distribution of land use types are 56,07 % dry farming, 14,98 % forest, 15,43 % grassland, 9,07 % rice area, 2,59 % settlements, 1,24 % irrigated farming and 0,62 % water surface.