Çanakkale ilinde doğu meyvegüvesi (Cydia molesta Lep.: Tortricidae)'nin yayılış alanı ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of dispersal area and some biological properties of oriental fruit moth (Cydia molesta Lep.: Tortricidae) in Çanakkale province
- Tez No: 259360
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma 2008-2009 yıllarında Çanakkale ilinde Doğu Meyvegüvesi, Cydia molesta'nın yayılış alanını ve popülasyon gelişmesini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışma şeftali üreticilerinin sorunlarının belirlenmesi, C. molesta'nın Çanakkale il sınırları içersindeki yayılış alanının belirlenmesi ve bu zararlının popülasyon gelişmesinin takip edilmesi şeklinde üç kısımdan oluşmuştur. Şeftali üreticilerinin sorunlarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anket 12 sorudan oluşmuş ve şeftali yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerdeki yerleşim birimlerinde çalışmanın gerçekleştirilmesine dikkat edilmiştir. Zararlının Çanakkale'deki yaygınlığını belirlemek amacıyla belirlenen bahçelere feromon tuzakları asılarak periyodik olmayan zaman aralıkları ile örneklemeler yapılmıştır. Zararlının popülasyon gelişmesini belirlemek için Merkez ilçe ile Lapseki ve Bayramiç ilçelerinde belirlenen bahçelere feromon tuzakları asılarak haftada bir kez periyodik olarak kontroller gerçekleştirilmiştir.Anket çalışması sonucunda üreticilerin en önemli sorunlarının zirai mücadele ve pazarlama konusunda olduğu görülmüştür. Yaygınlık çalışması sonucunda zararlının şeftali yetiştiriciliğinin sınırlı olduğu yerler dahil olmak üzere bulunabildiği görülmüştür. Popülasyon gelişiminin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmada ise zararlının yıllara göre değişmekle birlikte Çanakkale'de genellikle yılda 3?4 nesil oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the purpose of determining the dispersal and population development of Oriental Fruit Moth, Cydia molesta in 2008-2009.The study was divided to 3 parts as; the determination of farmers? problems, dispersal of C. molesta in provincial limits of Çanakkale and following the population development of this pest. A survey was conducted to determine the problems of the farmers. The survey was formed with 12 questions and was conducted in all areas with peach production. To determine the dispersal of the pest in Çanakkale pheromone traps was used in selected orchards and these traps were controlled non-periodically. For determination of the pest?s population development pheromone traps were used in selected orchards in Central, Lapseki and Bayramiç districts, and these traps were controlled periodically.The results of surveys showed that the most important problems of the farmers are plant protection and marketing. The dispersal study showed that the pest can be found in areas with little or limited peach production. At the end of the population development study it is found that the pest can produce 3-4 generations in a year, as a result.