Bilişsel radyo
Cognitive radio
  1. Tez No: 259366
  2. Yazar: DİDEM ÇOLAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelişmelerin her safhası hızlı bir şekilde ilerlemekte ve bireylerin yaşam şeklini değiştirmektedir. Günümüze baktığımızda kablosuz iletişim teknolojilerinin yeni bir dönüm noktası olacağını gözlemlemek olasıdır. Kablosuz iletişimin yaygınlaşmasıyla birlikte spektrum verimli olarak kullanılma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Spektrum birçok uygulama tarafından kullanılsa da bazı frekans bantları yeterince kullanılmamaktadır. Bu nedenle, yoğun ve verimsiz spektrum kullanımını engelleyebilmek için ?akıllı? spektrum kullanımını sağlayan Dinamik Spektrum Erişimi kavramı ortaya atılmıştır. Bu sayede farklı metotları kullanan kablosuz teknolojiler bir arada daha verimli çalışacaklardır. Bu çalışmada yazılım tanımlı radyo ve bilişsel radyoya ilişkin yazılımsal uygulamalar USRP cihazı kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuç olarak donanımsal farklılıklar yerine yazılımsal değişiklikler sayesinde cihazları daha etkin kullanabilmesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each phase of the technological developments is improving rapidly and changing the life style of people. If we take a glance at present-day, it is possible to see that wireless communication technologies is going to be a new turning point. By the wireless communication is becoming widespread, it appears that the spectrum must be used efficiently. Although the spectrum is used by a lot of applications, some frequency bands is not being used sufficiently. Therefore, A concept named Dynamic Spectrum Access (DSA) which allows more intelligent spectrum usage, has been put forward to prevent intensive and inefficient spectrum usage. Owing to this concept, wireless technologies which are using different methods, will work together and more productive. In this research, software-defined radio and cognitive radio software applications on the device was created by using the USRP.The object is to be able to use the equipments more effective by modifications in software instead of hardware alteration.