Bilişsel radyo şebekelerinde yapay sinir ağları ile spektrum yönetimi
Spectrum management in cognitive radio networks using neural networks
- Tez No: 295608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜSNÜ SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde sınırlı bir kaynak olan elektromanyetik spektrumun kullanımı genellikle devletler tarafından belirlenen kurumlar vasıtasıyla lisanslama yoluyla gerçekleştirilmektedir. Ancak bu kullanım, söz konusu spektrumunun lisanslanan kişi ya da kurum tarafından bütün zamanlarda kullanılmadığı gerçeğinden hareketle etkin bir yöntem olarak görülmemektedir.Bilişsel radyo sistemleri, lisanslı kullanıcıların spektrumu kullanmadığı zamanlarda bu kaynağı başka kullanıcılara sunabilen bir yapı önermektedir. Yazılım tanımlı radyolar vasıtasıyla işlem gören bu sistemler, var olan spektrum kullanımını algılayacak, kullanıma uygun alanları lisanssız kullanıcılara verebilecek ve hatta muhtemel değişikliklerde kullanıcıların kesintisiz iletişimini sağlayacak alt-sistemleri içermelidir.Bu çalışma, spektrum yönetimi olarak adlandırılan ve kullanılabilir kanalların lisanssız kullanıcılara tahsis edilmesi amacını güden yapının, destekleyici öğrenme ve bu kavram dâhilinde yer alan bir yapay sinir ağı vasıtasıyla gerçekleştirilmesini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic spectrum, a limited resource, is usually utilized by licensing a part of the spectrum to the parties or organizations by government assigned authoritative agencies. This process seems to be an ineffective method for utilization due to the fact that these licensee parties or organizations do not actually use this licensed part of spectrum at all times.Cognitive radio systems propose a structure for assigning this resource to the other users when it is not being used by the licensed users. The system, which operates on software defined radios, should have sub-systems to detect spectrum utilization, assign the available parts to the unlicensed users and maintain uninterrupted communication between users in a probable situation of configuration change.This research studies the realization of the structure named spectrum management which seeks to assign available parts of the spectrum to the unlicensed users with a neural network that approximates the Q value in the reinforcement learning studies.