WRAN sistemi
WRAN system
- Tez No: 259367
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IEEE 802.22, TV frekans spektrumunda Federal Haberlesme Komitesi(FCC)tarafından tahsis edilen bos kanalları kullanarak kablosuz bölgesel alanağlarını(WRAN, Wireless Regional Area Network) kurmayı hedefleyen IEEE 802LAN/MAN standart komitesinin yeni bir çalısma grubudur. WRAN sistemininfiziksel ve özellikle Mac katmanı tasarımının temeli, etrafındaki spektrumualgılayabilen ve buna göre dinamik olarak radyo çalısma parametreleriniayarlayabilen Bilissel Radyo teknolojisidir. Dinamik spektrum erisim teknikleribilissel radyonun en uygun kanalı seçmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalısmada, ilkolarak WRAN sistemi ve bilissel radyo detaylı olarak incelenmistir. Daha sonradinamik spektrum erisimi için kullanılan bilissel radyo islevleri ve bu konulardakarsılasılan zorluklar açıklanmıstır. Özellikle Mac katmanının çok önemli bir konusuolan spektrum paylasımı ele alınmıstır. WRAN sistem tasarımı için kritik olan bazıteorik yaklasımların uygulanabilirliğini kanıtlamak amacıyla, dağıtık spektrumpaylasım tekniğinde yük dengelenmesini temel alan ve bilissel radyoların kanaltahsisi için kullanılan Karsılastır ve Dengele Spektrum Paylasım Algoritması ileproje kapsamında gelistirilen ve merkezi spektrum paylasım tekniğini kullananMonte Carlo Spektrum Paylasım Algoritması C++ dili kullanılarak uygulanmıs veperformansları karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
IEEE 802.22 is a new working group of IEEE 802 LAN/MAN standardscommittee which aims at constructing Wireless Regional Area Network (WRAN)utilizing white spaces (channels that are not already used) in the allocated TVfrequency spectrum. Phy and particularly Mac layer design is based on CognitiveRadio which dynamically adapt its radio operating parameters by sensing spectrum.Dynamic spectrum access techniques provides cognitive radios to sense the mostavaible channel. In this thesis firstly WRAN system and cognitive radio areinvestigated in detail. Then, cognitive radio functions and challanges about thesefunctions which are used for dynamic spectrum access are specified. Especially,spectrum sharing which is a critical issue of MAC layer is discussed. With the aimof proving the applicability of some theorical approaches that are critical for WRANsystem design, an implementation based on distributed spectrum sharing is executed.Therefore, Compare and Balance Spectrum Sharing Algorithm which is used fordistributed spectrum sharing and load balancing for channnel allocation of cognitiveradios and Monte Carlo Spectrum Sharing Algorithm which is used for centralizedspectrum sharing are implemented and their performances are compared by usingC++ language.