Bina performans değerlendirmesinde kapasiteye bağlı ve istatistiksel yöntemlerin karşılaştırılması
The comparision of building performance assessment by capacity based versus statistical methods
- Tez No: 259394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAD OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özellikle 1999 Marmara Depremi'nden sonra, bölgenin sosyoekonomik durumu gözetilerek başlayan yapı mevcudunun güvenlik durumu ile ilgili tartışmalar, 1997 Deprem Yönetmeliği'nin yeniden düzenlenmesi ile yapı performansı kavramını ülkemiz mühendisleri ile tanıştırmıştır.Çalışmada üç, beş ve dokuz katlı üç tip binanın kapasite hesapları SAP2000 programı kullanılarak yapılmış ve literatürde bulunan bazı hızlı değerlendirme metotları ile kıyaslanarak sonuçları tartışılmıştır. Bu çalışma ile hem zaman hem mali tasarruf sağlayabilecek pratik bir metodun varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially, after the 1999 Marmara Earthquake, discussions about safety of existing structures as considering the regions? socio-economic circumstances began, has met concept of structural performance to the engineers of our country.In this study, capacity of three types of buildings which has three, five and nine storeys are calculated by using the program SAP2000 and the results of some rapid assessment methods in the literature are compared versus the ones acquired by SAP2000 are discussed. The study investigates the existence of a practical method which can provide both time and financial savings.