Dolgu maddeli polimer malzemelerin Taguchi yöntemi ile performans optimizasyonu
Performance optimisation of the filled polymer materials by using Taguchi method
  1. Tez No: 259419
  2. Yazar: NURDAN KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çok sayıda değişkenin etkili olduğu süreçlerde, bu değişkenlerin hangilerinin ürün kalitesi üzerinde en etkili olduğunun, az sayıda deney yaparak belirlenmesi için uygulanan deney tasarımı yöntemleri, kalite teknikleri arasında en sık kullanılanlarıdır. Bu çalışmada, kalsiyum karbonat dolgu malzemesinin poliolefin grubu malzemelerin zorlanma ve sürünme özellikleri üzerine olan etkileri deney tasarım yöntemlerinden en etkin olduğu bilinen Taguchi Metodu ile incelenecektir.Polietilen ve polipropilen için iki farklı ortogonal dikey dizi hazırlanarak deney sayısı azaltılmış böylece zaman ve maliyet tasarrufu sağladığı görülmüştür. Polietilen için değişkenler, gerilme ve CaCO3 miktarı; polipropilen için, gerilme, CaCO3 ve tane boyutudur. Polietilen için 8, polipropilen için 16 sürünme deneyi uygun görülmüştür. Elde edilen veriler Minitab Release 15 programı ile analiz edilmiştir.Gerilmenin zorlanma ve sürünme değerleri üzerinde en fazla etkiye sahip değişken olduğu görülmüştür. En fazla etkiye sahip ikinci parametre CaCO3 miktarı gelmektedir. Polietilen için % 20' lik CaCO3 oranı sürünme için en iyi değeri verirken, polipropilen için %25' lik CaCO3 oranı sürünme için en iyi değeri verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Experimental design methods are preferred to determine the most influential parameters on quality for the systems which depend on many parameters. Taguchi method has been a unique and powerful quality improvement discipline that differs from traditional practices. In this study, effect of the calcium carbonate filler on the strain and creep behaviours of polyolefine material will be investigated by using Taguchi Method.For polyethylene and polypropylene materials test numbers are decreased by using two different orthogonal vertical series and it is investigated that this supplies time and cost economy. The parameters for polyethylene are stress and the amount of the CaCO3 for polypropylene materials are stress , the amount of the CaCO3 and the dimension of grains. 8 creep tests for polyethylene and 16 creep tests for polypropylene applied. Minitab Release 15 software was used to analyse of obtained datas.It is obviously considered that stress is the most effective parameter on the strain and creep values. The second most effective parameter is the amount CaCO3 . It is investigated that % 20 CaCO3 for polyethylene and % 25 CaCO3 for polypropylene give the best creep values.