Fren hortumu tasarımı ve performansının ölçülmesi
Brake hose design and the measurement of its performance
- Tez No: 259423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER SINMAZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Fren hortumları, otomotiv hidrolik fren sistemlerinin hayati öneme sahip parçalarından biri olup, yüksek basınç iletimi ile görevlendirilmiş pek çok bileşik kuvvete ve dış etkilere maruz kalan esnek hortumlardır. Bu hortumlar, polimer temelli malzemeler olup, EPDM kauçuğu ve PVA dokuma katmanlarının bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Hidrolik prensibi üzerine tasarlanmış olan fren hortumları, ana silindirden aldığı fren sıvısını kaliperlere iletir. Gerekli bağlantılar müşteri talebine göre hortumun giriş ve çıkışlarına eklenen rekorlar ile sağlanır. Ayağımızdan iletilen kuvvet kaliperlere yüksek basınç ile taşınır ve frenleme sağlanır. Yüksek basınç fren hortumları uzun süren üretim aşamasının ardından dünyada kabul edilmiş şartnamelerce standartlaştırılmıştır. Buna ek olarak müşteri isteği doğrultusunda oluşturulmuş şartnameler üretici tarafından uygulanmalı ve talebe uygun olduğu ispatlanmalıdır. Bütün bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere fren hortumları hayati önem taşıyan parçalardır ve bu hassasiyet içerisinde üretilmelidir. Nihai memnuniyet araştırmacıların ürünü gerekli kalite standartlarına geliştirmesi ile sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Brake hoses, which have the vital importance for the automotive hydraulic systems, are flexible passages for hydraulic oils to transmit the pressure to the calipers of brake disks. These brakes compile the polymeric layers which are EPDM rubber layers and PVA braided fabric layers. These are the materials for the production because of high resistance for atmospheric affects and some combined stresses. The connection between the master cylinder and the calipers is formed by the hose fittings. These fittings are metallic tightness parts of the hose assembly designed by the costumer?s demands. High pressure brake hoses are standardized by the specifications. These specifications are accepted by all the industry of the world, In addition to this, costumers may also demand some specifications from the producer and producer has to be ensured by their tests to finalize these QV?s. All in all brake hoses are the safety parts of all the mechanism and have to be manufactured by talented producers with ensuring the quality specifications.