Hibrit elektrikli araçların batarya sistemlerinin bilgisayar destekli perfromans analizi
Computer aided performance analysis of battery systems of hybrid electrical vehicles
  1. Tez No: 259447
  2. Yazar: ULAŞ TAN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN YÖRÜKEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde hibrit elektrikli araçlarda kullanılan batarya çeşitlerinin karşılaştırmalı performans analizi kısaca ADVISOR olarak adlandırılan Gelişmiş Araç Similatörü (Advanced Vehicle Simulator) programı kullanılarak yapılmaktadır. Öncelikle hibrit elektrikli araçlar ve bu araçlarda kullanılan batarya çeşitleri hakkında kısa bilgiler verilmekte ve batarya devre modelleri sunulmaktadır. ADVISOR program bileşenleri ve benzetim pencereleri tanıtılarak, batarya modellerinin ADVISOR Matlab Simulink yapıları sunulmaktadır. Simulasyonlar için Toyota Prius aracı esas alınmıştır. Aktarma elemanları, batarya devre modeli, güzergâh gibi koşullar sabit tutularak beş çeşit batarya için analiz yapılmıştır. Li, NiMH, Pb, NiCad ve NiZn batarya çeşitleri için yapılan analizler karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, comparative performance analyses of the batteries which are used in hybrid electrical vehicles are carried out by using Advanced Vehicle Simulator-ADVISOR. Initially basic knowledge of hybrid electrical vehicles and battery types are given and circuit models of batteries are also introduced. The components of ADVISOR program and their simulation windows are presented. In addition, Matlab/Simulink models of energy storage system are introduced. Toyota Prius is taken as master for the simulations. The analyses of five types of batteries are carried out for default transmission, circuit model of battery and drive cycle. Analyses of Li, NiMH, Pb, NiCad and NiZn batteries are compared and obtained results are evaluated as well.