OG/AG elektrik tesislerinde aşırı gerilimlere karşı koruma
Protection of MV/LV power systems against overvoltage
- Tez No: 259448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASBİ İSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz teknolojisindeki ilerlemeler ve kullanılan cihazların hassasiyeti elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımında oluşabilecek güç kalitesi problemlerini çeşitlendirmiş, korunma yöntemlerinin geliştirilmesine olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu çalışmada güç kalitesi problemlerinden biri olan aşırı gerilimlerin oluşma sebepleri olan yıldırım, ferrorezonans ve kondansatör bankalarının etkilerinden bahsedilmiş, yıldırım darbelerine karşı korunma yöntemleri irdelenmiştir. Yıldırımın bir elektrik direğine düşmesi durumunda direkte oluşabilecek gerilim değerlerinin direğin direnci ve darbe akımının değerine göre değişim grafikleri elde edilmiştir. Ayrıca örnek bir telekom santral binasında yıldırıma karşı koruma sağlamak amacıyla koruma seviyesi belirlenmiş, ilgili yönetmelikler doğrultusunda topraklama sistemleri tasarlanıp, darbe koruma düzenleri ile sistemin aşırı gerilimlere karşı koruması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays technological developments and sensitiveness of electrical equipments diversify power quality problems during power generation, transmission and distribution; also increased the need of protection methods to develop. In this thesis, the reason of the overvoltages, which is one of the power quality problems, as ferroresonance, capacitor banks and lightning with protection methods are mentioned. Changing diagrams of the electrical post voltage according to lightning impulse and resistance of the post is obtained. At the last chapter, lightning protection level is determined for an example telecom building. Grounding system which is connected to lightning protection system is designed and available surge protection devices are added.