Kocaeli kentindeki uçucu organik bileşiklerin konsantrasyonlarının ve dağılımın belirlenmesi
Determination of volatile organic compounds concentration and distribution maps in Kocaeli
  1. Tez No: 259456
  2. Yazar: HANDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 01-08 Temmuz 2006 ve 25 Ocak 2007-02 Şubat 2007 tarihlerinde birer haftalık periyotlarda pasif örnekleme tekniği kullanılarak Kocaeli ilindeki 4 farklı bölgeden (trafik, endüstri, kırsal, kent merkezi) 50 noktada uçucu organik bileşik örnekleri toplanarak analiz edilmiştir.Bu ölçümler sonucunda seçilen kirleticilerin konsantrasyonları belirlenmiş ve bu kirleticilerin kentteki dağılımını gösteren kirlilik haritaları oluşturulmuştur. BTEX konsantrasyonları 101,88 µg/m3 ile trafik bölgesinde en yüksek, 20,97 µg/m3 ile kırsal bölgede en düşük düzeylerde bulunmuştur. Kocaeli kentsel alanlarındaki en önemli UOB kaynaklarının araç egzostları ve endüstriyel faaliyetler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study volatile organic compound samples were collected in four different regions of Kocaeli (traffic, industries, rural, urban) by using passive sampling technique in weekly periods between of July 01-08, 2006 and January-February 02-2007 and concentrastion of selected pollutans were determined and the distribution maps of same pollutants were prepared for İzmit province. The highest BTEX concentration was observed in the traffic region with an awarege of 101,88 µg/m3 and the lowest value was observed at the rural area as 20,97 µg/m3.The sources of VOCs in the Kocaeli urban area was identified as traffic and industrial activities.