Kentlerin sürdürülebilir gelişiminde güncel yaklaşımlar kapsamında yaşam kalitesi-Kocaeli örneği
The quality of life the cities sustainable development in comprehension of current approaches -Kocaeli example
  1. Tez No: 179154
  2. Yazar: ESRA DİĞDEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL ŞENLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentlerdeki kontrolsüz büyümenin getirdigi, sosyal, ekonomik, fiziksel ve kültürel sorunlar ve kullanıcıların gereksinimlerine nasıl cevap verilecegi planlamanın en temel konularını olusturmaktadır. Bu tezin temel amacı çalısma alanı olarak seçilen Kocaeli kentinde yasayan insanların kentsel yasam kalitesi konusundaki öznel algılamalarını ölçmek ve Avrupa kentlerindeki yasam memnuniyeti ile karsılastırmaktır. Yasam kalitesi arastırmalarında, genellikle öznel ve nesnel olmak üzere iki tip gösterge kullanılmaktadır. Nesnel göstergeler, sosyoekonomik durum, kentsel yasama katılım, egitim, çevre ve kültür ve bos vakitleri kapsayan bes alandan olusmaktadır. Öznel yasam kalitesi ise, esas olarak kentte yasayanların yasam kalitesi konusundaki algılarının degerlendirmesidir. Bu çalısma, aynı zamanda Kocaeli kentinde yasayan kullanıcıların is olanakları, konut fiyatları, güvenlik, kentin temizligi, toplu ulasım, hava kirliligi, göçmenlerin bütünlesmesi ve genel memnuniyet konularındaki düsüncelerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Sonuçta, bu tez çalısmasının Kocaeli kentinde yasam kalitesinin yükseltilmesinde yerel yönetimler için önemli bir referans olması ve Türkiye'deki yasam kalitesi arastırmalarına katkı saglaması düsünülmektedir. Bu tez altı bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, yasam kalitesine iliskin problemler kısaca özetlenmis, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıstır. kinci bölümde, sürdürülebilirlik ve kentsel yasam kalitesi ile ilgili tanımlamalara yer verilerek, günümüze kadar geçen süreçte kentsel yasam kalitesi arastırmalarında kullanılan göstergeler ele alınmıstır. Üçüncü bölümde, kentsel yasam kalitesi ile ilgili çalısmalar güncel yaklasımlar baglamında incelenmistir. Dördüncü bölümde, Kocaeli kentinde yasayan insanların kentsel yasam kalitesi konusundaki öznel algıları degerlendirilmis ve Avrupa kentleri ile karsılastırılmıstır. Besinci ve son bölümde ise, genel bir degerlendirme yapılarak, gelecekte yapılması düsünülen çalısmalara deginilmistir.
Özet (Çeviri)
Social, economic, physical and cultural problems that are caused by the uncontrolled development of the cities and how to meet the requirements of the residents are the basic research of the urban and regional planning. The main objective of the thesis is to measure the local perceptions of quality of life in Kocaeli and compare the life satisfaction with the European cities. Generally, two different types of indicators have been used: objective and subjective indicators. The objective indicators cover 5 fields: socio-economic aspects, participation in civic life, education and training, environment and culture and leisure. The subjective indicators are mainly for valuation of quality of life perceptions in a city. In this study, also a perception survey will present on issues for which the resident in the Kocaeli had widely diverging opinions: employment opportunities, housing cost, safety, cleanliness of city, public transport, air pollution, integration of immigrants and overall satisfaction with the quality of life of their city. Thus, the thesis will become a major reference for local officials to improve quality of life in Kocaeli and contribute to researches on quality of life in Turkey. The thesis consists of six chapters. In the first chapter, introductory brief about the problem was given, following the comments about the precise aim and importance of the thesis. In the second chapter were presented and definitions of sustainable development and urban quality of life indicators that are used in the urban quality of life studies were specified.. In the fourth chapter, a perception survey for the quality of life in Kocaeli was evaluated and a comparison with the European cities was presented. In the fifth and final chapter, general conclusions were drawn and future work objectives in the subject were suggested.