Shainin ve Taguchi yöntemleri ve bir uygulama üzerinde karşılaştırılması
Shainin and Taguchi methods and their comparison on an application
- Tez No: 259474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Üretimde uygulanan deney tasarımı ile oluşturulan yeni parametre değerleri ile çıktı değişkeni üzerindeki varyasyonda azaltma sağlanır. Amaç, çıktı üzerindeki değişkenliğe sebep olan faktörlerin/etkileşimlerin optimum değerlerini bulmaktır. Ancak, rekabetçi ortamda, hem maliyetlerin azaltılması, hem de kısa sürede karar verilmesi gerektiğinden işletmeler uzun süren deneylerden kaçınmaktadır. Deney tasarımının çok fazla tercih edilmemesinin bir başka nedeni de hesapların zor, karmaşık ve işgörenler tarafından anlaşılmaz olmasıdır.Shainin Yöntemi ile yapılan deney tasarımı belirtilen bu olumsuz nedenleri yok ederek varyasyonda %70'in üzerinde bir düşüş sağlayabilmektedir. Kendine özgü bazı araçları olan yöntemin ana fikri varyasyona neden olan ana faktörlerin (Kırmızı X, Pembe X, Soluk Pembe X) belirlenmesi ve diğer faktörlerin elenmesidir. Böylece Tam Faktöriyel Deney yapılarak net sonuçlara ulaşılabilmektir.Taguchi Yöntemi, ortogonal dizinleri kullanarak deney sayılarını büyük ölçüde azaltan ve aynı zamanda kontrol edilemeyen faktörlerin etkilerini en küçüklemeye çalışan bir deney tasarımı tekniğidir.Bu çalışmada, endüstriyel bir problem üzerinde Shainin ve Taguchi Yöntemleri uygulanarak, sonuçlarda oluşan farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
A decrease in the variation of the output variable is done with new parameter values obtained by design of experiment (DOE) in the production. The purpose is to find the optimum values of factors / interactions which cause variation in the output level. However, because of both reduction in costs and the need to decide within a short time in competitive environment, companies avoid from long-lasting experiments. Another reason of not preferring DOE is that the computations are so complicated and hard to understand.DOE done by Shainin Method can result in more than 70 % reduction in the variation by removing negative reasons indicated above. The point of the method which has its own tools is to determine the important factors causing variations (Red X, Pink X, Pale Pink X) are eliminating unimportant factors. Thus, net results can be reached by applying full factorial experiment.Taguchi Method is an experimental design technique that reduces the number of experiments significantly by using the orthogonal arrays and also tries to minimize the effects of the uncontrollable factors.In this study, on an industrial problem by applying Shainin and Taguchi Methods, differences in the results which emerged indicated.