Otomotiv endüstrisinde simülasyon çalışması
Simulation study in automotive industry
  1. Tez No: 259473
  2. Yazar: ALPER ÖZÇİFT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Simülasyon çalışmasının gerçekleştirildiği otomotiv endüstrisinde, yalın üretim teknikleri üretim ortamını şekillendirmektedir. Yalın üretim, tam zamanında üretim, kaizen, poka ? yoke, 5S, toplam üretken bakım, smed, kanban ve jidoka gibi teknikleri bir arada barındıran bir felsefedir. Yalın üretim uygulayan kuruluşlar; sürekli iyileşmeyi benimseyerek her geçen sene, bir önceki seneden daha iyi olmayı hedeflerler. Yalın üretimin uygulandığı otomotiv endüstrisinde; firmalar, yalın üretim tekniklerini kendi sistemlerine uyarlayarak çeşitli yeni sistemler ortaya çıkarırlar. Ford Üretim Sistemi de bu örneklerden bir tanesidir. Otomotiv endüstrisinde simülasyon, ortaya koyduğu avantajlarla, üretim içerisinde yer alan süreçleri iyileştirmeye çalışır. Ara stok alanları da bu sürecin bir parçasıdır. Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde ara stok alanı yatırım kararı, Witness simülasyon programı ile verilmiştir. Oluşturulan model sayesinde, simülasyonu uygulayan kuruluş yatırım maliyetinde kazanç sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the automotive industry, the simulation study realized, lean manufacturing techniques shape the production area. Lean production is a philosophy, which includes techniques such as just in time, kaizen, poka ? yoke, 5S, total productive maintenance, smed, kanban and jidoka. Companies, which apply lean production, adopt continuous improvement and aim to be better than each passing year. In automotive industry, which applies lean production, companies customize lean production techniques to their systems, so they can create various new systems. Ford Production System is one of these examples. Simulation, executes advantages, in automotive industry tries to improve processes in production. Buffers are part of this process. In this study, in automotive industry buffer investment decision had been awarded with Witness simulation program. By means of simulation model, the company which implements the simulation provides gain in investment costs.