İki kriterli karesel atama problemlerinin çok-amaçlı karınca kolonileri algoritmaları ile optimizasyonu
The optimization of biobjective quadratic assignment problems by multi-objective ant colony algorithms
  1. Tez No: 259475
  2. Yazar: CELAL ÖZKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çok-amaçlı birleşimsel optimizasyon problemlerini geleneksel yöntemlerle çözme zorluğu, araştırmacıları daha iyi performans gösteren yaklaşımları araştırmaya yöneltmiştir. Son yıllarda Karınca Kolonisi Optimizasyonu metasezgiselini esas alan, çok-amaçlı problemleri çözmeye yönelik bazı algoritmalar önerilmektedir. Bu çalışmada, bu tür algoritmalar incelenmiş ve İki Kriterli Karesel Atama Problemlerini çözmek ve algoritmaların performanslarını değerlendirmek üzere ilk kez programlanmıştır. 12 adet Çok-Amaçlı Karınca Kolonisi Optimizasyonu algoritmasına ait gürbüz parametre düzenleri bulunmuş, İki Kriterli Karesel Atama Problemleri bu parametre düzenleri ile çözülmüştür. Performansları, bu algoritmalarla elde edilen pareto-önyüzlerin karşılaştırılması yoluyla değerlendirilmiştir. Değerlendirme aşamasında da konuyla ilgili literatüre katkı yapacak bir yöntem önerilmiştir. İKKAP'ları çözmek üzere poyraz adı verilen yeni bir algoritma İKKA algoritmasına uygulanarak çok iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The adversity of resolving the multi-objective combinatorial optimization problems with traditional methods have canalized the researchers to investigate new approaches having better performance. In the last years some algorithms based on Ant Colony Optimization metaheuristic have been recommended to solve these multi-objective problems. In this study these algorithms have been reported and firstly programmed both to solve the Biobjective Quadratic Assignment Problems and to evaluate the performances of these algorithms. The robust parameter sets for these 12 Multi-Objective Ant Colony Optimization algorithms have been calculated, Biobjective Quadratic Assignment Problems have been solved with these parameter sets. As a result the performances of the algorithms have been evaluated by means of comparing the pareto-fronts obtained from these algorithms. In the evaluation step a new approach which focuses on the pareto-front is proposed. A new algorithm called boreas which implemented in BicriterionAnt algorithm is suggested to solve Biobjective Quadratic Assignment Problems.