DSP ile sayısal sualtı haberleşme sistem tasarımı
Digital underwater communication system design with DSP
- Tez No: 259485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Haberleşme alanındaki gelişmeler telsiz haberleşmesinin yanı sıra, denizaltı ve su üstü gemilerinin sualtında yaratılan ses dalgaları ile haberleşmesi konularını da gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, kablosuz sualtı haberleşme konusu ele alınarak incelenmiştir. Sualtında gönderme ve alma yapabilen bir sistem tasarlanmıştır. Akustik sualtı gönderme ve alma birimi olarak sualtında çalışan bir hidrofon kullanılmıştır. Gönderme işlemi sırasında çift yan band modülasyonu işlemi ile mors kodlu bilgi 10 W?100 W güçlerinde sualtından gönderilmektedir. Alıcı tarafta ise alınan ses işareti 100 kat kuvvetlendirilerek, filtrelenip, demodülasyon ve mors kodu çözme işlemine tabi tutulmakta ve alıcı tarafa istenen bilgi iletilmektedir. Deneyler sırasında kullanılan hidrofonun yüksek güç basılmasına rağmen, kapasitif etkisi nedeni ile gönderme işleminde 50 cm' den uzak mesafelerde yetersiz kaldığı gözlenmiştir. Gönderme sisteminde elde edilen sonuçlar; 8 KHz?40 KHz frekans bandında, uzun mesafe, yüksek güçlerde ses işaretinin gönderimi için, düşük giriş empedansına sahip, tınlaşım frekansı belirli, tınlaşım frekansında kapasitif ve indüktif etkileri sıfır veya sıfıra yakın olan bir hidrofonun kullanılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Development on the communication field, brought up the communication of surface ships, submarines through sound waves transmitted underwater, in addition to the radio communication. In this research wireless underwater communication was studied. A system was designed capable of transmitting and receiving sound signals underwater. A hydrophone, is used as the acoustic transmitter and the receiver unit of the system. Single side band modulated and Morse coded sound signal is transmitted underwater with 10W-100W power levels at the transmitting side. Received sound signal is amplified by 100, filtered, demodulated and Morse decoded at the receiving side. Laboratory experiments show that the used hydrophone (8103) could not send the sound signal far than 50 cm because of its high input capacitance even though transmitting the signal at the high output power levels. At the end of the studies, it was found that the hydrophone which has low input impedance, known resonance frequency, low capacitive and inductive elements at the resonance frequency, has to be used for long distance communication underwater.