Edirne-Keşan Korudağ orman işletme şefliği yangın sahasında yangının toprak özellikleri ve kök kütlesi dinamiklerine etkileri
Influence of burning on soil properties and root biomass in burned areas of Edirne-Keşan Korudag forest district
  1. Tez No: 259496
  2. Yazar: TUNCAY BİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, orman yangının toprak solunumu, kök kütlesi ve bazı toprak özellikleri üzerinde olan etkilerinin zamana bağlı olarak ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç için ülkemizin önemli ağaç türlerinden biri olan kızılçam meşçereleri seçilmiştir. Kızılçam meşçerelerinde, denetimli yakma sonucunda yakılan alanlardan ve yakılmamış (kontrol) alanlardan kök örneklemesi, toprak örneklemesi ve solunum örneklemesi yapılmıştır.Çalışma sonucunda; ortalama toprak solunumu, yangın alanında 1,33 g/Cm2 gün, kontrol alanında ise 2,33 g/Cm2gün' bulunmuştur. Sıcaklıkla birlikte toprak solunumunda bir artış gözlenmiştir. Ortalama toprak nemi yangın alanında %13,91, kontrol alanında ise %16,05'tir. En fazla nem içeriği genel olarak kontrol alanında, en az nem içeriği ise yangın alanında bulunmuştur. En düşük toprak sıcaklığı kış mevsiminde yangın alanında, en yüksek toprak sıcaklığı ise yaz mevsiminde kontrol alanında bulunmuştur. Ortalama kum miktarları yangın alanında, birinci, ikinci ve üçüncü kademe toprak derinliklerinde sırasıyla %73,14, %70,26 ve %70,87'tir. Kontrol alanında toprak derinlik kademelerindeki kum miktarları ise sırasıyla %67,02, %67,14 ve %65,62'tir. Kil miktarları, yangın alanında, birinci, ikinci ve üçüncü kademe toprak derinliklerinde sırasıyla %14,64, %15,40 ve %16,40'tir. Kontrol alanında toprak derinlik kademelerindeki kil miktarları ise sırasıyla %16,09, %18,86 ve %21,32'tir. Yangından sonra kil miktarı bakımından artış gözlenmiştir. pH değerleri, yangın alanında, birinci, ikinci ve üçüncü kademe toprak derinliklerinde sırasıyla 7,02, 7,02 ve7,01'tir. Kontrol alanında toprak derinlik kademelerindeki pH değerleri ise toprak derinliklerine göre sırasıyla 7,27, 7,29 ve 7,32'tir. Organik madde miktarı, yangın alanında, birinci, ikinci ve üçüncü kademe toprak derinliklerinde sırasıyla %1,55, %1,29 ve %1,11'tir. Kontrol alanında toprak derinlik kademelerindeki organik madde miktarları ise sırasıyla %1,78, %1,39 ve %1,20'tir.İstatistiki yönden yangın alanı ve kontrol alanındaki bazı toprak özellikleri yukarıda da belirtildiği üzere anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Influence of Burning on Soil Properties and Root Biomass in Burned Areas of Edirne-Keşan Korudag Forest DistrictIn this study, influence of forest fire on root biomass, soil respiration, pH, organic matter content and texture were investigated in calabrian pine stands in Keşan, Edirne, Turkey. Three plots in burned area and three plots in adjacent unburned area(control) were sampled during 2005 and 2006. Soil samples were taken from three different soil depths (0-10cm,10-20cm and 20-30 cm soil depth, wings. Sequential coring method was used to assess root biomass. 6,2 cm diameter root corers was used to take root cores.Mean soil respiration rates were 1,33 gCm-2 day-1in burned area and 2,33 gCm-2 day-1 in control. Soil respiration rates were greater in burned area than in control. Soil respiration rates were increased with increasing soil temperature. Mean soil moisture were 13,91% in burned area and 16,05% in control area. Soil sand content was higher in burned stands while clay content was higher in control. Mean soil pH and soil organic matter content was higher in control than in burned area. Our results indicate that fire increases soil biological activity therefore it can be used as a tool in regeneration of calabrian pine stands of Aegean and Mediterranean Region of Turkey.