Edirne Keşan Çamlıca köyü kırsal mimari mirasının incelenmesi ve koruma önerileri
Investigation of the rural architectural heritage of Edirne Keşan Çamlica village and conservation suggestions
  1. Tez No: 678670
  2. Yazar: TAHSİN AYKUT ÇETİNMAKAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY CANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Kırsal mimaride yerel kültürün etkisi gelenekler, malzeme, yapım teknikleri ve yapı biçimlenişleri ile yansıtılmaktadır. Bu değerler doğrultusunda kırsal mimari özgün, geleneksel bir mimari olarak değerlendirilmektedir. Kırsal mimari, yerleşimin olduğu alana yakın yerlerden elde edilen malzeme doğrultusunda şekillenmektedir. Kırsal yerleşmelerin birçoğu günümüzde koruma altına alınmadığı için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Koruma altına alınan kırsal yerleşimlerdeki geleneksel konutlarda ise yapıya gerekli bakımların yapılmaması, muhdes yapılar, çevre koşullarına bağlı olarak cephede yapılan değişiklikler sonucu yapı, özgün durumunu kaybetme tehlikesi altındadır. Bu doğrultuda kırsal mimaride tespit çalışmalarının yanı sıra koruma kavramı da önem taşımaktadır. Bu çalışmada bir Rum yerleşim yeri olan Edirne Keşan İlçesi'ne bağlı Çamlıca Köyü yerleşim dokusu ve kırsal mimarisi özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Rumlar, Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleşen mübadele sonrası Batı Trakya'ya göç ederken, Batı Trakya'daki Türklerden bazı aileler de Çamlıca Köyü'ne, Rumlar tarafından terkedilen konutlara yerleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Çamlıca Köyü genel yerleşim özellikleri incelenerek, geleneksel konut mimarisi plan ve cephe özellikleri, yapım tekniği, malzeme kullanımı ve mimari ögelerin belgelenmesi amaçlanmaktadır. 1.bölümde, çalışmanın yapılacağı bölge sınırları belirtilmiş ve bu sınırlar içerisinde yapılacak incelemelerde hangi yöntemlerin nasıl kullanılacağı ifade edilmiştir. 2.bölümde, Çamlıca Köyü'nün bulunduğu coğrafyanın tarihçesi, konumu, nüfusu, fiziksel özellikleri, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. 3.bölümde, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü arşivinden elde edilen belgeler doğrultusunda tescilli ve tescile değer yapıların yerleri tespit edilip, gerekli incelemeler yapılarak fotoğraflanmıştır. Çamlıca Köyü özgün sokak dokusu hakkında arazi incelemesi sırasında elde edilen veriler paylaşılmıştır. Köyde bulunan anıtsal ve kamusal yapılar hakkında bilgi verilmiştir. 4.bölümde, Çamlıca Köyü geleneksel konut mimarisi; parsel düzeni, plan özellikleri, yapım tekniği ve malzeme, cephe özellikleri ve mimari ögeler başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma alanının kentsel sit sınırları içinde belirlenmesi doğrultusunda bu alanla ilgili analizler yapılmıştır. Yapılan analizler ve yerleşim dokusu dikkate alınarak Çamlıca Köyü'nün geleneksel ve yeni yerleşim yerleri, genişleme alanları hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. 5. bölümde, geleneksel konutların korunması ile ilgili öneriler sunulmuştur. Ekler bölümünde, kentsel sit sınırları içerisinde kalan geleneksel konutlar, yapı özelinde ele alınmıştır. Alan incelemesi esnasında izin alınarak girilebilen yapılar üzerinde detaylı bir çalışma yapılmıştır. Bu yapılara ait envanter formları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The influence of local culture in rural architecture is reflected in traditions, materials, construction techniques and building configurations. In line with these values, rural architecture is considered as an original and traditional architecture. Rural architecture is shaped in line with the materials obtained from places close to the settlement area. Many of the rural settlements are in danger of extinction because they are not protected today. In traditional houses in rural settlements under protection, the building is in danger of losing its original state as a result of the lack of necessary maintenance to the building, the additions and the changes made on the facade due to environmental conditions. In this direction, the concept of protection is also important, as well as determination studies in rural architecture. In this study, Çamlıca Village of Edirne Keşan District, which is a Greek settlement, was evaluated in terms of settlement texture and rural architectural features. While the Greeks migrated to Western Thrace after the exchange between Turkey and Greece, some families from the Turks in Western Thrace were settled in Çamlıca Village, in houses abandoned by the Greeks. Within the scope of the study, the general settlement characteristics of Çamlıca Village are examined, and it is aimed to document the traditional residential architecture plan and façade features, construction technique, material use and architectural elements. In the first part, the boundaries of the region where the study will be conducted are specified and it is stated which methods and how to use in the examinations to be made within these borders. In the second part, information is given about the history, location, population, physical characteristics, social and economic structure of the geography where Çamlıca Village is located. In the third part, the locations of the registered and registered structures were determined in accordance with the documents obtained from the archive of the Edirne Regional Directorate for the Protection of Cultural Heritage and photographed after making the necessary examinations. The data obtained during the field survey about the unique street texture of Çamlıca Village has been shared. Information was given about the monumental and public buildings in the village. In the fourth section, traditional residential architecture of Çamlıca Village; plot layout, plan features, construction technique and materials, facade features and architectural elements. In line with the determination of the study area within the boundaries of rural sites, analyzes related to this area were made. Considering the analyzes and the settlement pattern, inferences were made about the traditional and new settlements and expansion areas of Çamlıca Village. In the fifth part, suggestions for the preservation of traditional houses were presented. In the additionals part, the traditional houses within the boundaries of the rural sites are discussed in terms of the building. A detailed study was carried out on the structures that can be entered by obtaining permission during the field survey. Inventory forms for these structures were created.