Hermite-Hadamard integral eşitsizlikleri
Hermite-Hadamard integral inequalities
- Tez No: 259530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 8
Özet
Bu tez bes bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu çalışma için kısabir giriş, ikinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan tanım ve temel teoremler, üçüncü bölümde, Hermite-Hadamard Eşitsizliği ile ilgili sonuçlar ve busonuçların özel ortalamalar için uygulamalar ele alındı. Dördüncü bölümde,Hermite-Hadamard Eşitsizliğini geliştiren belirli eşitsizlikler, beşinci bölümde,Hermite-Hadamard Eşitsizlğinin bir genişlemesi verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of ve chapters. In the first chapter an introduction forthis study have given, in the second chapter, all the necessary definitions andbasic theorems for this study have given. In the third chapter, results relatedto the Hermite-Hadamard inequality and application for special means of theresults have given, in the fourth chapter, on certain inequalities improving theHermite-Hadamard inequality is given, and in the fifth chapter, on an extendedof the Hermite-Hadamard inequality have given.