S-geometrik konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli integral eşitsizlikleri
Hermite-hadamard type integral inequalities for s-geometric convex functions
- Tez No: 378483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEVLÜT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sunulan bu tezde s geometrik konveks fonksiyonlar için eşitsizlikler incelenerek Hermite-Hadamard tipli yeni eşitsizliklere yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde eşitsizliğin, konveksliğin tarihine ve literatürde yer alan çalışmalara yer verilmiş, ikinci bölümde konvekslik ile ilgili tanım, teorem ve kavramlardan bahsedilmiş, üçüncü bölümde literatürde bulunan s geometrik konvekslikle ilgili teorem ve lemmalara değinilmiş, dördüncü bölümde ise bu teorem ve lemmalar yardımıyla s geometrik konveks fonksiyonlarla ilgili yeni eşitsizlikler elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı s geometrik konveks fonksiyonları detaylı olarak incelemek ve bu fonksiyonlarla ilgili yeni eşitsizlikler bulup, yeni üst sınırlar elde etmektir.
Özet (Çeviri)
In this presented thesis, Hermite-Hadamard typed new inequalities are included by investigating inequalities for s geometric convex functions. In the first chapter of the thesis, the history of inequalities, convexity and the existing studies in the literature have been given, in the second chapter definitions, theories and concepts related to convex functions are mentioned, in the third chapter the theories and lemmas on s geometric convexity are have been given, then, these theories and lemmas have been used to obtain new inequalities for s geometric convex functions. The aim of this thesis to make a detailed investigation of s geometric convex functions and to obtain new upper bounds with new inequalities for this type inequalities.