Poliamid düz dişlilerin dayanımına yay ile oluşturulan gerilmelerin etkisi
Effect of spring caused tensions to the resistance of polyamyde spur gears
- Tez No: 259532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Plastik dişli çarkların sessiz çalışması, kendi kendine yağlama özelliği, korozyon direnci vb. özellikler nedeniyle çelik dişli çarklara göre üstünlükleri mevcuttur. Plastik dişli çarkların düşük yük taşıma kapasitesi, düşük ısı iletim katsayısı, diş yüzeyinde oluşan hasarlar gibi dezavantajları bulunmaktadır. Dişli çarkların kullanımlarındaki en büyük problem yorulma dayanımlarının düşük olmasıdır. Son yıllarda en çok tercih edilen plastik dişli çark malzemesi poliamiddir.Enjeksiyon kalıplama öncesi 1,2 mm tel çapına sahip 7 sarımdan oluşan ve dış çapı 4.8 mm olan metal yaylar ön gerilme oluşturulmasında kullanılmış, kalıplama sonrası yaylar serbest bırakılmıştır. Deneylerde yay takviyeli ve takviyesiz olmak üzere 2 farklı numune kullanılmıştır. Numunelere statik kopma ve yorulma deneyleri yapılmış, BS 6168 standartlarına göre yapılan hesaplamalar ile karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak düşük yüklemelerde yay takviyesinin yorulma ömrünü uzattığı, buna karşılık yüksek yüklemelerde yay takviyesinin malzeme üzerinde negatif etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastic spur gears have superiorities compared to metal ones, due to their plastic substance, the feature of self lubrication, resistance against corrosion etc. The small capacity of carriage of plastic spur gears, the small number of their thermal conductivity, and damages occuring on their surfaces are their disadvantages. The biggest problem during usage of spur gears is their low fatigue strength. The most commonly preferred plastic spur gear in the last years is polyamyde.Metal springs, consisting of an external diameter of 4.8 mm with a wire diameter of 1,2 mm and 7 windings, had been used by creating pretensioning, and the springs had been released after moulding. In the experiments, two different samples were used, of which one was with spring reinforcing and the other one without spring reinforcing. Experiments regarding statical rupture and fatigue had been undertaken, the results were compared with the calculations in accordance with BS 6168 standards, and it was observed, that the results were positive. Eventually, it was determined, that spring reinforcement expanded the life span of fatigue, although it has negative effects on substance in high loadings .