Silindirik tornalanan bir iş parçası üzerinde meydana gelen deformasyonun deneysel ve sonlu elemanlar metoduyla araştırılması
Investigation of deformation on the workpiece during cylindrical turning by using experimental and finite element method
  1. Tez No: 259533
  2. Yazar: EMRAH ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, AISI 1045 çeliğinin tornalanması esnasında üzerinde meydana gelen sehimler deneysel ve sonlu elemanlar metoduyla araştırılmıştır. Bu amaçla iş parçasında oluşan sehimlerin belirlenmesi için Lazer Uzunluk Sensörü (LUS) cihazı kullanılarak deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Boyları farklı iki iş parçası üzerinde yapılan deneylerde iki ucundan bağlı iş parçası ve bir ucundan bağlı iş parçası kullanılmıştır. İş parçalarının boy ve çaplarındaki değişmelere göre sehimlerin değiştiği gözlenmiştir. Aynı boyda tornalama ile çapın küçülmesi sonucu sehimin arttığı deneysel sonuçlarla ve hesaplamalarla açıkça görülmüştür. Deneysel çalışmalarda torna tezgahının mekanizmalarındaki esneklik elde edilen sonuçları olumsuz yönde etkilemiştir. Deneysel çalışmaların yanında sonlu elemanlar metodu ve ANSYS programı yardımıyla çözümler yapılmıştır. Deneysel ve nümerik çözümlerin sonuçlarının uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Deflections which are forming at the turning AISI 1045 steel are investigated with experiment and finite element method. With this work aim results are deferminated with using lazer lenght sensör to deferminate deflections which are forming at workpiece. Experiments conducted on two different lengths of workpiece in the workpiece and connected by two edges, one end connected to the work piece is used. According to the changes in height and diameter of the workpiece deflection change was observed. Turning to the smaller diameter of the same size as a result of my deflection increased with experimental results and calculations are clearly visible. In experimental studies, the flexibility mechanisms of the lathe and the results were adversely affected. In addition to experimental work and finite element method using ANSYS software solutions have been made. Experimental results and numerical solutions were found to be compatible.