Skeletokronolojik yöntemi ile Emys orbicularis (Linnaeus, 1758)' in yaş tayinin belirlenmesi
Age determination by skeletochronology in the Emys orbicularis (Linnaeus, 1758
  1. Tez No: 259534
  2. Yazar: YASEMİN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Temmuz 2008 - Ağustos 2009 tarihleri arasında Pazarağaç ve Sinanpaşa bölgesinden yakalanan Emys orbicularis toplam (35 dişi, 32 erkek ve 2 juvenil) örnekten iskeletkronolojisi yöntemi ile yaş tayini, boy-ağırlık, karapas genişlik-ağırlık, Kdu-Pd, Kdu-yaş, kondisyon faktörleri ve Von Bertantaffy'nin denklemine göre büyüme oranları hesaplanmıştır.İskeletkronolojisi, 2 populasyondaki erkek, dişi ve juvenil bireylerde parmak ucu kemiğine uygulanarak yaş tespiti yapılmıştır. İki populasyonda da yaş-boy, boy-ağırlık ve karapas genişliği-ağırlık arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Sinanpaşa populasyonu erkek bireylerin hem aynı lokalitede dişi bireylerden hemde Pazarağaç populasyonundaki her iki eşeyden daha büyük, total ağırlık bakımından ise Pazarağaç dişi örneklerinin daha ağır olduğu saptanmıştır. Afyonkarahisar populasyonu dişi ve erkekleri 4-9 yaş dağılımı arasında yaş ortalaması en yaşlı, en uzun total boy, total ağırlık ortalaması en yüksek bireylerden oluşmaktadır.İki populasyonda erkeklerin cinsel olgunluk yaşı 4-5 dişiler ise 5-6 yaş olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth ratio according to von Bertantaffy by the following equations, length (KDU) ? weight (W), age-length and carapaks height-weight and the age determination by skeletochronological methods were investigated on Emys orbicularis of total Pazarağaç and Sinanpaşa region between July 2008 and August 2009.The age determination was estimated by the application of skeletochronological method on the phalange at all the samples belong to two population. On all four populations, a positive relation was observed between, Age-W, Age-KDU, KG-W. It has been established that males in Sinanpaşa population are bigger than the females in sizes in the same location and they are bigger than both males and females in Pazarağaç population. In respect to total-weight, Pazarağaç females are heavier than the others. According to these results, male and female samples of Afyonkarahisar population among 4-9 ages distribution were consist of individuals the oldest age mean, the longest total length, total weight. In all two populations, the age of sexual maturation was 4-5 and 5-6 ages for respectively males and females.