Pirazol türevi bir bileşiğin I-131 ile işaretlenmesi ve radyofarmasötik potansiyelinin incelenmesi
Labelling of a pyrazole derivative substance with I-131 and investigation of its radiopharmaceutical potantial
- Tez No: 259546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ENGİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tıpta, pirazol türevi bileşikler değişik amaçlar için kullanılmaktadır.4-benzoil-1-(4-karboksifenil)-5-fenil-1H-pirazol-3-karboksilik asit'in (pirazol türevi) 131I ile işaretlenerek radyofarmasötik potansiyelini incelemektir. İyodo pirazol türevi bileşik asidik ortamda Cu2+ iyonu eşliğinde 131I ile işaretlenmiştir. Daha sonra işretli bu bileşiğin kalite kontrol çalışmaları ince tabaka radyokromatografisi (RTLC) ve elektroforez ile gerçekleştirilmiştir. İşaretlemenin %97,08±0,80 verimle gerçekleştiği ve işaretlenmiş bileşiğin karalılığını 4 saat boyunca koruduğu tespit edilmiştir. Biodağılım çalışmaları dişi 9 adet Albino Wistar sıçanları üzerinde gerçekleştirilmiş gram doku başına enjekte edilen doz değerleri hesaplanarak zamanla değişimi incelenmiştir. Tüm deneysel veriler SPSS 10,0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak 131I ile işaretli bileşiğin verimi oldukça yüksek, işaretli bileşik fazla miktarda akciğerde tutulduğu ve 131I-pirazol türevi bileşik akciğer sintigrafisi yapabilecek kadar kararlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pyrazole derivative substances are used in the medicine for different purposes.The purpose of the present study, is to label 4-benzoyl-1-(4-carboxyphenyl)-5-phenyl-1H-pyrazole-3-carboxylic acid (pyrazole derivative) with 131I and investigate its radiopharmaceutical potential. Pyrazole derivative was labelled with 131I in acidic medium containing Cu2+ ion. Then quailty control studies of labeled substance were carried out using Thin Layer Radio Chromatography (TLRC) and Elektrophoresis methods. The binding efficiency was determined as 97,08±0,80 %, radiolabelled pyrazole derivative was maintained stability through 4 hours. Biodistrubition studies were performed in nine female Albino Wistar rats. The injected dose per gram tissue was calculated and time-activity curves were examined. All the experimental data were evaluated using statistical SPSS 10.0 program.We concluded that labeling yield of 131I-pyrazole derivative was high, high amount of 131I- pyrazole derivative was kept in the lungs and 131I- pyrazole derivative had enough stability for diagnostic scanning for lungs.