Veritabanlarında genetik algoritma ve bulanık mantık tabanlı esnek sorgulama
Genetic algorithm and fuzzy logic based flexible querying in databases
- Tez No: 342831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Veritabanları çok büyük boyuttaki veriyi saklamada büyük öneme sahip kaynaklardır. Her yıl üretilen bilgideki artışının katlarla ifade edildiği günümüzde veritabanlarının önemi günden güne artmaktadır. Veri saklama kadar önemli bir diğer nokta ise veritabanlarından doğru veriyi çekmektir. Bu noktada yapılan sorgular önem kazanmaktadır. Klasik SQL sorguları, sadece veritabanında arama kriterlerini birebir sağlayan kayıt olması durumunda sonuç döndürür. Ancak, kullanıcının aranan kritere yakın kayıtları da görebilmesi gerekli olduğundan, esnek SQL sorguları üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapay zeka tekniklerinden biri olan bulanık mantık, Aristo mantığının tersine, mutlak doğru ve mutlak yanlışın yanı sıra hayatta kısmen doğru veya kısmen yanlışın da olabileceğini ortaya koyduğu için, bu alanda öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, adı geçen probleme çözüm olması açısından, bulanık mantığa ek olarak, genetik algoritma diğer bir esnek veritabanı sorgulama yaklaşımı olarak uygulanmıştır. Örnek bir emlak veritabanı üzerinde her iki yöntem ile sorgulama yapılarak sonuçlar karşılaştırılmış ve yöntemlerin etkinliğine dair değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Databases are very important sources for storing huge size of data. Today, yearly produced information is expressed as multiple size of it, which produced before. Retrieving correct data is as important as storing. At this point, querying becomes more important. Classical SQL queries return a record only if the database has a record which satisfies all search criteria. However, the user mostly wants to see similar records when there is no record satisfying all search criteria. For this reason, studies are focused on flexible SQL queries. In this sense, fuzzy logic, which is an artificial intelligent technique, is becoming more important since it maintains the idea that there may be interval values between true and false, contrary to the logic of Aristotle. Genetic algorithm based database querying is another flexible querying approach to the mentioned problem. In this thesis, both approaches are applied on a sample real-estate database and the results are compared while discussing the efficiency of the two methods.