Torf kültüründe azot, fosfor ve potasyumun bitki gelişmesindeki önemlerinin saptanması
Dettermination the importance of nitrogen, phosporous and potassium in moss culture technique
  1. Tez No: 259583
  2. Yazar: NAZİFE ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Araştırma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'nün plastik örtülü serasında tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yetiştirme ortamı olarak lifli torf kullanılmıştır.Deneme bitkisi olarak dışarıda perlit ortamında köklendirilmiş Selin F1 hibrit domates çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada kontrol ile birlikte beş farklı besin çözeltisi kullanılarak bitkiler saksılarda yetiştirilmişlerdir.I.Tüm besin elementlerini içeren çözelti. (Tam çözelti )II.Yalnız azot eksik olan çözelti (Tam çözelti ?Azot )III.Yalnız fosfor eksik olan çözelti (Tam çözelti ? Fosfor )IV.Yalnız potasyum eksik olan çözelti (Tam çözelti ? Potasyum )V.Saf su (Kontrol)Besin çözeltileri Hoagland (1950), Steiner (1958) ve Luck (1956) gibi araştırıcıların belirledikleri çözeltilerden faydalanarak hazırlanmıştır. Deneme sonucunda ortalama yaprak analizleri, bitki boyu, kök ve gövde ağırlıkları ile fenolojik gözlemler değerlendirildiğinde en iyi sonucu Tam çözelti konusu vermiş. Su ve Eksi Azot konuları ise anılan özellikler itibariyle en düşük değerleri vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in Çanakkale Onsekiz Mart Agriculture Faculties Soil Department Plastic greenhouse with randomized plot design and with 3 replications.Selin F1 hibrit tomato, rooted in a perlit area, was used as a plant material sample plants. Plants were grown in flower pots using five different solutions of nutrient with control.I. Complete solution which including all nutrients.II. Complete solution ? Nitrogen which including all nutrients except NitrogenIII. Complete solution ? Phosphorous which including all nutrients except PhosphorousIV. Complete solution ? Potassium which including all nutrients except PotassiumV. WaterSolutions has been prepared upon on Hooglang and Arnon (1950), Luck (1956), Stainer (1958)?s. Considering the plant lenght, plant stem diatemer, dried root and stem weights and pheonological observations, the best results obtained complete nutrient solutions. Water and Nitrogen subjects gave the lowest values in terms of given parameters.