Çanakkale kent kıyısının kentsel peyzaj tasarımı açısından incelenmesi
Investigation of Canakkale city coastline in terms of urban landscape design
  1. Tez No: 259586
  2. Yazar: ALPER SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Toprak, hava, su ve bunlara bağlı bitki örtüsü ve faunayı barındıran kıyı bölgeleri, insan yerleşmeleri ile yıllar içinde değişimlere uğramış ancak bu değişimler belli bir plana göre olmadığı için; ekoloji, yerleşme, ticaret, endüstri, ulaşım ve rekreasyon açısından kıyı sorunlarına neden olmuştur.Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkelerdeki kıyı sorunları önemli boyutlardadır. Ancak ülkemizde, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kıyı koruma, kıyı canlandırma, kıyı geliştirme, kıyı dönüşüm ve kıyı yenileme ilkeleri yasal ve yönetsel bakımdan tam olarak oluşturulmamıştır. Bu yüzden kent kıyıları yoğun ve bilinçsiz kıyı kullanımları ile karşı karşıyadır.Bu araştırmada, kıyıların yeniden tasarlanması sürecinde kıyı tasarım ilkeleri belirlenmiş, kıyı ile ilgili yeniden projelendirme çalışmalarına değinilmiştir. Kıyı ile ilgili kanun ve yönetmelikler incelenmiş ve yapılması gerekli değişiklikler üzerinde durulmuştur.Çanakkale kenti Yeni ve Eski Kordon kıyı kesimi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma alanının ve yakın çevresinin genel özellikleri ve kentsel kıyı tasarımda etkili olabilecek çevresel ve ekolojik değerler belirlenmiştir.Yeni ve Eski Kordon kıyı kesiminin gelecekte yeniden tasarlanması sürecinde amaçların ve tasarım kararlarının neler olması ve nasıl uygulanması konuları incelenmiş, kıyısal alandaki sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal regions, which harbor soil, air and water with related flora and fauna, have changed over the past years. However these unplanned changes have resulted in coastal problems in terms of ecology, settlement, trade, industry, transportation and recreation.Coastal problems are to a significant extent in developing countries such as Turkey and developed countries. However, unlike developed countries, principles of coast protection, coastal reviving, coastal development, coastal transformation and renewing have not been formed on constitutional and administrative level in our country. Therefore coastlines of cities are facing intensive and unconscious uses.In this study, the principles of coats designing during the redesigning of the coast were defined and re-projecting studies on coasts were dealt with. Constitutions and legislations on coasts were examined and necessary amendments were discussed.Coastline of the New and Old Cordon of Çanakkale city was chosen as the study area. General features of the study and surrounding area along with environmental and ecological values, which could be crucial in city coast designing, were determined.Assessment on the aims and designing issues of the re-designing of the coastline of the New and Old Cordon and how these issues should be implemented in the future were made and suggestions on the problems of coastal area were proposed.