Isparta kent içi yol ağaçları yönetim planı
Isparta city urban street tree management plan
  1. Tez No: 259612
  2. Yazar: VOLKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN GÜNEY, PROF. DR. MUSA GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın amacı; kentiçi yol ağaçları yönetim planını Isparta kent örneğinde hazırlamaktır. Kent ekosisteminin yoğun ve çarpık yapılaşmadan dolayı bozulduğu bilinmektedir. Kentlerimizin yaşanabilir mekanlar haline getirmek için kentiçi yeşil alanların miktarının arttırılması gerekmektedir. Ancak çarpık kentleşme ve var olan yeşil alanların yok edilişi sonucunda kent içinde yeterli yeşil alan kalmamıştır. Bu durum dikkate alındığında yol ağaçlandırmalarının kent için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.Kentiçi yol ağaçları yönetim planının birinci aşaması olan envanter çalışması Isparta'nın 4 ana bulvarında gerçekleştirilmiştir. Envanter çalışması için 4 ana bulvar belediyenin öncelik verdiği alanlar olduğu için seçilmiştir. Envanter çalışması için geliştirilen bir şablon kullanılmıştır. Kentiçi yol ağaçları yönetim planının diğer parçaları olan iş planı ve budama takvimi Isparta kenti için hazırlanmıştır. Tamamlanan envanter Arcview GIS'le bilgisayara işlenmiştir.Yönetim planında geri bildirimi sağlayacak ve çalışmalara yön verecek olan bir anket çalışması da gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edinilen bilgiler istatistik yöntemlerle değerlendirilmiş ve sonuçlar tezin sonu ve tartışma bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this work is to prepare a urban street tree management plan on Isparta city example. As a result of dense and incorrect urbanization we know that urban ecosystem ruined. To make our cities livable places, we have to rise the quantity of green areas. While wrong and dense urbanization, green areas that we have in our cities ruined and there are no enough green areas for citizens. If we take into consideration this condition the importance of street tree plantings can be understood.The first step of the urban street tree plan inventory is carried out in 4 main boulevard of Isparta city. 4 main boulevard is selected cause of priority was given by municipality departments on this areas after a visual survey these boulevards represents Isparta cities tree species diversity. A develop template used for inventory. Other parts, task plan and pruning schedule, prepared for Isparta city. Inventory of street trees processed with Arcview GIS 3.2.A questionnaire applied to Isparta city people for feedback and direct future management studies. Data collected from questionnaire evaluated statistics methods and the result are interpreted in the conclusion.