Toros sedirinde (Cedrus libani A. Rich.) gübrelemenin fidan morfolojisi üzerine etkileri
Toros sedirinde (Cedrus libani A. Rich.) gübrelemenin fidan morfolojisi üzerine etkileri
- Tez No: 259613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEVZAT GÜRLEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fidan kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi toprak verimliliğidir Bu çalışmada, aşırı sıklık, yüksek toprak pH'sı, havasızlık vb. faktörlerden dolayı çeşitli beslenme sorunları yaşanan bir fidanlık yastığında, gübrelemenin 1+0 yaşlı çıplak köklü Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) fidanlarının morfolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, tesadüf parselleri deneme desenine uygun olacak şekilde, 4 gübreleme işlemi (K: kontrol, N10: 10 g/ m2 N, S11: 11 g/m2 S, ve S75: 75 g/m2 S) üç tekrarlı olarak denemeye alınmıştır. İşlemler sonrasında toprak reaksiyonundaki değişim ve fidanların morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, gübrelemenin fidanların N ve S beslenmesine etkileri de belirlenmiştir. Sonuçta, N10 işleminin fidanların morfolojik özellikleri üzerine belirgin bir etkisinin olduğu, ancak S11 ve S75 işlemlerinin önemli farlılıklar yaratmadığı görülmüştür. TSE kalite sınıflandırmasına göre, N10 gübrelemesiyle m2'de 315 kaliteli fidan elde edilmişken K parselinde yalnızca 34 kaliteli fidan elde edilmiştir. Sonuç olarak, Eğirdir Orman Fidanlığı'nda yürütülen Toros Sediri fidanı yetiştirme çalışmalarında N10 gübrelemesinin yapılması gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Soil productivity is one of the most important factors affecting seedling quality. In this study, effects of fertilization on 1+0 year-old bare root Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) seedlings were investigated in a nursery bed, where some nutritional problems are commonly observed due to excessive seedling density, high soil pH, poor aeration etc. Four treatments (K: kontrol, N10: 10 g/ m2 N, S11: 11 g/m2 S, ve S75: 75 g/m2 S) were applied in accordance with randomized block design with three replications. Changes in soil reaction and morphological properties of seedlings were determined after the treatments. In addition, effects of fertilization on N and S nutrition of the seedlings were determined. As a result, it was determined that N10 treatment had a pronounced effect on morphological properties of the seedling, but S11 and S75 treatments did not have any significant effect. According to TSE seedling quality classes, N10 fertilization resulted in 315 quality seedlings / m2, while number of quality seedling were 34 seedlings / m2 in control treatment. As a conclusion, it was shown that N10 fertilization is necessary while growing Taurus cedar in Eğirdir Forest Nursery.