Karşıyaka (İzmir) yerleşim alanının jeoteknik veri bankasının hazırlanarak 3D modellemesinin yapılması
Preparation of 3D (three dimensional) modelling using by geotechnical data base in Karsiyaka (Izmir) settlement area
  1. Tez No: 259614
  2. Yazar: SEVNUR YENİCELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) bilgisayar teknolojileri kullanılarak model oluşturmada dünyada kullanılan yöntemlerden biridir. Çoğunlukla 2D CBS farklı uygulama alanlarında kullanılmıştır. Bu 2D CBS birçok jeoteknik çalışmalarda kullanılsa da, 3D modelleme yeraltındaki değişimlerin modellemesinde gereklidir. 3D CBS mühendislik jeolojisi haritalarının hazırlamasında ve Karşıyaka (İzmir) yerleşim alanlarındaki jeoteknik problemlerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. İlk olarak, 1/25.000 ölçekli L18-a2 paftası Arcview GIS 3.2 kullanılarak sayısallaştırılmış ve konuyla ilgili diğer veriler değişik kuruluşlardan sağlanmıştır. Mühendislik jeolojisi, eğim ve bakı haritaları arazi verileri kullanılarak hazırlanmış ve Arcview GIS 3.2 programı kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Bu haritalara ek olarak; 106 adet sondaja ait veriler elde edilerek zeminin fiziksel özelliklerine ait bilgiler hazırlanmıştır. Tüm haritalar aynı ölçeğe getirilmiş ve çakıştırılmıştır. Sonuç olarak, bu haritaların ve verilerin 3D CBS ile değerlendirilmesiyle, Karşıyaka (İzmir) yerleşim alanının 3D modellemesi yapılmıştır. 3D veri bankası temel problemleri, kanalizasyon çalışmaları, arazi planlama, çevresel problemlerde önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Geographic Information System (GIS) is a tool for modelling real world by use of computer technology. Mostly 2D GIS is used in many different application fields. Even this 2-dimensional GIS is used for many geotechnical studies, 3D modelling must be used if variation of subsurface is needed. 3D GIS is used for the preparation of engineering geological maps and evaluation of geotechnical problems for the Karsıyaka (Izmir) Municipality settlement area. At first, 1/25000 scale L18-a2 topographic map digitized with Arcview GIS 3.2 and the interested data were collected from different organizations. Engineering geological, slope and aspect maps prepared using field works and digitised with Arcview GIS 3.2 programs and stored in GIS based computer systems. In addition to these maps, 106 borehole log data were obtained and database which indicates the physical properties of the soil were prepared. Co-registration of maps, which is one of the general processes for GIS study, was processed. All maps were projected on the same projection and with the same scale. Consequently, the application and evaluation of 3D GIS by using these maps and data, Karşıyaka (Izmir) settlement area were carried out. 3D database valuable information on foundation problems, canalization, land planning and enviromental problems.