Karadoru-Karaköy (Çanakkale) arasındaki Pb-Zn-Cu cevherleşmelerinin jeolojik ve jeokimyasal özellikleri
The geological and geochemistry properties between Karadoru-Karaköy (Çanakkale) Pb-Zn-Cu mineralization
- Tez No: 259616
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma alanı, Çanakkale - Yenice çevresinde bulunmaktadır. Çalışma alanında en altta Karbonifer - Triyas yaşlı Karakaya formasyonu yer alır. Karakaya kompleksinin en alt tektonostratigrafik birimi olan Nilüfer birimi egemen olarak metabazik kayaçlardan oluşmaktadır. Nilüfer birimi üzerinde kireçtaşları, spilitik bazalt, diyabaz ve arkozik kumtaşlarının hakim olduğu Hodul birimi yer alır. Karakaya Kompleksine ait birimleri Oligosen yaşlı Karadoru granitoyidi kesmektedir. Karadoru granitoyidi ile Karakaya kompleksine ait Nilüfer ve Hodul birimleri arasında kontak metamorfizma ve skarn zonları gelişmiştir. Kontak metamorfizmanın albit - epidot hornfels ve hornblend hornfels fasiyesine kadar ilerlediği görülmektedir. Skarn zonunun ise tipik granat - epidot skarn türünde geliştiği görülür. Karadoru granitoyidi kayaçlarını yine Oligosen yaşlı Çan volkanitleri uyumsuz olarak örter.Çalışma alanında Pb-Zn-Cu cevherleşmeleri, Triyas yaşlı Karakaya formasyonu içerisinde yer alır. Cevherleşme Karaköy, Peynir Deresi ve Karaköy mevkiilerinde gözlenir. Cevherleşme damar şeklinde Karakay formasyonunu keserek gelişmiştir. Mineral parajenezini galen, sfalerit, pirit ve kalkopirit cevher mineralleri ile limonit, hematit, kuvars, kalsit ve klorit oluşturmaktadır.Analiz sonuçlarına göre Pb-Zn-Cu cevherleşmelerinde Sb/Bi oranı 0.01 - 0.06 ppm arasında değişmektedir. Bu cevherleşmelerden alınan ?34S değerleri galen örneklerinde ? -4.0 ile -1.7 aralığında, piritlerde ? -3.9 ile -1.7 arasında değişen değerlerdedir. Değerlerin dağılımının sıfıra yakın olmalarına dayanarak kükürtün kökeninin mağmatik hidrotermal olduğu söylenebilir.Pb-Zn-Cu cevherleşmelerinin damar şeklinde epijenetik yataklanması, iz element içeriklerinin yüksekliği ve ?34S izotop oranlarının sıfıra yakın olması cevherleşmenin mağmatik hidrotermal kökenli olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located to the around of Çanakkale-Yenice , SW Turkey. Karakaya formation, of Carbonifer - Triassic, forms the basement. The Karakaya complex is a structurally assemled tectonic unit. Structural base of the karakaya Complex is represented by the Nilüfer unit that mostly consists of metabasite rocks. Hodul unit is dominated by arcozic sandstone and overlies Nilüfer unit. The units of the Karakaya complex are cut by Karadoru granitoid of Oligocene. Contact metamorphism and skarn zones have developed between the Karadoru granitoid and the Karakaya Complex's Nilüfer and Hodul units. Contact metamorphism appears to have extended from albit-epidot hornfels to hornblend hornfels facies. Skarn zone, on the other hand, appears to have developed in the type of garnet-epidot skarn. Karadoru granitoid is covered unconformably by Çan volcanics of Oligocene.In the area, Pb-Zn-Cu occurrences are found in Karakaya formation of Trias and are observed in Karadoru, Peynir Deresi, Maden Çeşme and Karaköy locations. Occurrences are seen generally cutting Karakaya formations in vein forms. Mineral paragenesis consist of galenit, sphalerit, pyrite, calcopyrite, limonite, hematite, quartz, calcite and clorite.According to analyses results, Sb/Bi range in Pb-Zn-Cu occurrences is varying between 0.01 and 0.06 ppm. Range of ?34S values in sulfide minerals collected from ore deposits vary in the galenas and sphalerites, from ? -4.0 to -1.7 and from ? -3.9 to -1.6 respectively. The narrow spread of the values and their closeness to zero per mil indicates a magmatic hydrothermal origin for sulfur.Since Pb-Zn-Cu occurrences are in epigenetic vein form with higher trace element contents and range of ?34S values closes to zero support that occurrences are in magmatic - hydrothermal origin.