Türkiye (Burdur gölü, Van Gölü, Sultan sazlığı) dikkuyruk ördek (Oxyura leucocephala) populasyonlarının biyolojisi
The biology of the white-headed duck population in Turkey (Lake Burdur, Lake Van and Sultan marshes)
- Tez No: 259617
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TABUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, nesli küresel ölçekte tükenme tehlikesi altında olan dikkuyruk ördeğin (Oxyura leucocephala) biyoekolojik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma, Ocak 2007-Ağustos 2009 tarihleri arasında Burdur Gölü, Van Gölü Havzası (Erçek Gölü, Sodalı (Arin) Gölü, Norşin Gölü) ve Sultan Sazlığı'nda gerçekleştirilmiştir.Türün üreme ve göç mekanizmasında iklimsel faktörlerin önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür. Van Gölü Havzası'ndaki üreme döneminin yaklaşık olarak 7 ay (nisan-ekim) sürdüğü, kuluçka süresinin 23-24 gün olduğu ve kuluçka tekrarı yapmadığı belirlenmiştir.Tür üreme alanı olarak, insan etkisinden mümkün olduğunca uzak, yağış, rüzgar gibi iklimsel faktörlere karşı korunaklı, yüksek ve sık sazlık alanları (Phragmites spp.ve Typha spp.) tercih etmektedir. Eski yuvaların erkek ve dişi bireyler tarafından tamir edilerek kullanıldığı, bireylerin yuva yeri seçiminde saz yüksekliği, yuvanın sudan yüksekliği, kıyıya ve göl aynasına olan uzaklığın etkili olduğu belirlenmiştir.İncelenen 17 yuvada en az 5, en fazla 9 olmak üzere toplam 166 yumurta tespit edilmiştir. Yuva başına düşen ortalama yumurta sayıları Erçek Gölü'nde 2008'de 5.5±0.7, 2009'da 6.2±1.09, Arin Gölü'nde 2008'de 6±0.0, 2009'da 6.25±1.25 ve Norşin Gölü'nde 2008'de 6.80±1.64, 2009'da 6.26±1.50 olarak hesaplanmıştır. Üreme bölgelerinin yıllarla ve birbirleri ile olan ilişkilerinde istatistiksel olarak fark görülmemiştir (p>0.05).Yumurtaların en, boy, ağırlık ölçümleri alınmış, hacim ve yumurta indeksleri hesaplanmıştır. Ortalama yumurta boyu 65.02±6.86 mm, eni 47.33±6.64 mm, ağırlığı 84.07±6.07 gr, hacmi 148208±38075 mm3 ve yumurta indexi 73.34±8.47'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioecological features of the White-headed duck (Oxyura leucocephala) which is one of the globally threated species, were investigated between January 2007-August 2009 at Lake Burdur, Van Lake Basin (Lake Erçek, Lake Sodalı (Arin), Lake Norşin) and Sultan Marshes.It was concluded that the climatic factors had an important effect on breeding and migration mechanisms. It was found that Turkey population- having a seven month of reproduction period (from april to october), 23-24 days of clutch period and no repetition of clutch activity- was different from the others.The species prefers to breed habitats having the tall and dense reeds (Phragmites spp. and Typha spp.) and far from human effects which are sheltered from wind and precipitation. It was determined that the old nest were repaired by male and female. The most important factors in the nest site selection were reed height, nest height, distance from shore and open lake.17 nests were observed throughout the study. Totally 166 eggs were counted which range from five to nine at each nest. Mean egg counts per each nest in 2008 and 2009 years were respectively 5.5±0.7 and 6.2±1.09 at Lake Erçek, 6±0.0 and 6.25±1.25 at Lake Arin, 6.80±1.64 and 6.26±1.50 at Lake Norşin. There was no statistically important difference between breeding areas and years (p>0.05).The width, lenght and weight of eggs were measured and volume and index of eggs were calculated. Mean egg lenght was 65.02±6.86 mm, width was 47.33±6.64 mm, weight was 84.07±6.07 gr, volume was 148208±38075 mm3 and index was 73.34±8.47.