Tersakan çayı (Samsun-Amasya) algleri üzerinde bir araştırma
The investigation of algae of Tersakan (Samsun-Amasya) stream
- Tez No: 259625
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖNÜLOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tersakan Çayı'nın fitoplankton ve epilitik algleri Haziran 2007 ? Mayıs 2008 tarihleri arasında aylık periyotlarda alınan su ve taş örneklerinde belirlenmiştir. Fitoplankton ve epilitik alg florasında Bacillariophyta (39), Chlorophyta (23), Charophyta (6), Cyanobacteria (8) ve Euglenozoa (6) divizyolarına ait toplam 82 takson tespit edilmiştir. Fitoplanktonda araştırma süresinde tüm istasyonlarda Bacillariophyta divizyosu dominant Cyanobacteria ise subdominant olmuştur. Fitoplanktonda Bacillariophyta'dan Ulnaria acus, Melosira varians, Cyclotella meneghiniana, Navicula cryptocephala, Nitzschia acicularis ve Cymbella ventricosa çoğunlukla mevcut olmuştur. Cyanophyta üyelerinden Anabaena flos-aqua, A. spiroides, Gloeothece rupestris ve Microcystis aeruginosa ikinci derecede önemli türler olarak gözlenmiştir. Chlorophyta, Charophyta ve Euglenozoa türleri ise önemli sayılara ulaşmamışlardır.Fitoplanktonun mevsimsel değişiminde fiziksel faktörler, evsel atıklar ve buna bağlı olarak bulanıklık etken olmuştur. İstasyonlardan 1., 2. ve 4. istasyonlarda benzer mevsimsel değişim görülürken 3. istasyonda farklı bir değişim gözlenmiştir.Klorofil-a değerleri, toplam organizmanın mevsimsel değişimine uyum göstermiştir.Tersakan Çayı 1. istasyonundan alınan örneklerde taşlar üzerinde gerçekten bağımlı olan türlerle beraber kozmopolit olan diğer türlerinde yaygın olduğu görülmüştür.Tersakan Çayı'nın hem fizikokimyasal özellikleri hem de fitoplankton türleri yönünden ötrofiden hipertrofiye doğru giden evsel atıklar ve boşaltımlar nedeniyle organik kirlenme etkisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytoplankton and epilitic algae of Tersakan Stream were identified at the water and stone samples at monthly intervals between the dates of May and june 2008. A total of 82 taxa belonging phytoplankton and algal flora including the divisions of Bacillariophyta (39), Chlorophyta (23), Charophyta (6), Cyanobacteria (8) and Euglenozoa (6) were identified. In the study, Bacillariophyta division was the dominant and Cyanobacteria division was subdominant in all stations. Among Bacillariophyta members; Ulnaria acus, Melosira varians, Cyclotella meneghiniana, Navicula cryptocephala, Nitzschia acicularis ve Cymbella ventricosa was found frequently, in phytoplankton. Anabaena flos-aqua, A. spiroides, Gloeothece rupestris and Microcystis aeruginosa which were members of Cyanophyta, identifed as the second significent species. Charophyta and Euglenozoa were not found in significant counts.Physical factors, domestic wastes and associated turbidity were the effects of the seasonal variations of phytoplankton. While similar seasonal variations were found in the 1th, 2th and 4th stations, it was found to be different in the 3th station.The values of chlorophyll-a were in accordance with the seasonal variatios of total organisms.Beside the regular attached species, cosmopolit species were also found to be common on the stone samples of the 1th station of Tersakan Stream.We detected that the Tersakan stream was effected by under organic pollution with respect to both physicochemical features that progress from eutrophy to hypertrophy.