Kardiyak doppler işaretlerinin bulanık kümeleme ile sınıflandırılması
Classification of cardiac doppler signals by fuzzy clustering
  1. Tez No: 259646
  2. Yazar: NAZAN BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAATTİN BARIŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kardiyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çeşitli hastalıkların hızlı ve doğru bir şekilde teşhisi günümüzde çok önemlidir. Bu amaçla uzman hekimlere kararlarında yardımcı olacak, Yapay Zeka içeren sistemlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada 75 hastanın mitral kapakçığından kaydedilen kardiyak Doppler işaretleri 16 bitlik bir ses kartı yardımıyla bir kişisel bilgisayara aktarılmıştır. Her bir hastadan kaydedilen kardiyak Doppler işaretine, Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD) analizi ve özbağlanımlı model (AR) analizi uygulanmıştır. Elde edilen bu değerler bulanık kümeleyici ile sınıflandırılmıştır. Böylelikle uzman hekime hastalık teşhisini yaparken yardımcı olacak bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, diagnosis of various diseases quickly and trusty has an importance. For this aim, an additional diagnosis tool by artificial intelligence is developed for the aid of expert medical staff. In this work, cardiac Doppler signals recorded from mitral valve of 75 patients were transferred to a personal computer by using a 16 bit sound card. The fast Fourier transform (FFT) analysis and Autoregressive (AR) method analysis was applied to the recorded signal from each patient. Further these values were classified by using Fuzzy clustering algoritm. Thus, an additional diagnosis tool was developed for the aid of expert medical staff.