Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında kardiyak fonksiyonların doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac function with tissue doppler echocardiography in normotansive offsprings of hypertensive parents
- Tez No: 365345
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında (HENÇ) ileride gelişebilecek hipertansiyonun öngörücüsü sayılabilecek, sol ventrikül yapı ve fonksiyonel değişikliklerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sol ventrikül yapı ve fonksiyonları M-mode, pulse wave Doppler (PWD) gibi konvansiyonel ekokardiyografi yöntemleri ile beraber doku Doppler görüntüleme (DDG) ile değerlendirildi. Septal ve lateral mitral anulus doku doppler miyokard performans indeksi (MPI) verilerinin etkinliği ve birbirine üstünlüğü olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya ebeveynlerinin en az birinde hipertansiyon öyküsü olan 92 çocuk ile, ebeveynlerinde hipertansiyon öyküsü bulunmayan (NENÇ) 90 çocuk dahil edildi. Cinsiyet, yaş, kilo, boy ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından gruplar arasında fark yoktu (p > 0.05). HENÇ grubunda ortalama sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri NENÇ grubuna göre daha yüksek tespit edildi (sırasıyla p = 0.003, p = 0.001, p < 0.001). HENÇ grubunda interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvar kalınlığı ile rölatif duvar kalınlığı (RDK) NENÇ grubuna göre daha fazla saptandı. (sırasıyla p = 0.029, p = 0.016, p = 0.041). Doku Doppler görüntüleme ile septal ve lateral mitral anulus izovolümetrik gevşeme zamanı (IVGZ) ve myokard performas indeksi (MPI) daha yüksek, (sırasıyla p < 0.001, p < 0.001,p = 0.001, p = 0.001,) ejeksiyon zamanı daha kısa (p = 0.015, p < 0.02), septal izovolümetrik kasılma zamanı (IVKZ) daha uzun tespit edildi (p < 0.002). Hem lateral hem de septal MPI ile sistolik kan basıncı arasında pozitif, ejeksiyon fraksiyonu arasında negatif korelasyon saptandı (sırasıyla p = 0.042, p = 0.025, p = 0.032, p = 0.044). Septal ve lateral MPI Alıcı İşlem Karakteristikleri (ROC) eğrisi analizleri arasında fark tespit edilmedi ( p > 0.05). Sonuç olarak, hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında klinik hipertansiyon bulguları oluşmadan önce sol ventrikülde morfolojik değişikliklere eşlik eden sistolik ve diyastolik fonksiyon bozuklukları olduğu doku Doppler görüntüleme ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, left ventricular structural and functional changes are intended to identify that can be considered as predictors of hypertension in normotensive children of hypertensive parents (NCHP) may develop hypertension in the future. For this purpose, the left ventricular structure and function were evaluated by conventional echocardiography methods such as M-mode, pulsed wave Doppler (PWD) along with tissue Doppler imaging (TDI). These were investigated the effectiveness of septal and lateral mitral annular tissue Doppler myocardial performance index (MPI) data and whether there is one another superiority. Ninety-two children with history of hypertension at least one of their parents and 90 children without a history of parental hypertension (NCNP) were in included study. Gender, age, weight, height and body mass index showed no statistical difference between the groups (p>0.05). The mean systolic and diastolic blood pressure values were higher in the NCHP group (respectively p = 0.003, p = 0.001, p < 0.001). Interventricular septum and left ventricular posterior wall thickness and relative wall thickness (RWT) were higher in the NCHP group (respectively p = 0.029 and p = 0.016, p = 0.041). Septal and lateral mitral annular isovolumetric relaxation time (IRT) and myocardial performances index (MPI) with TDI were higher (p 0.05). As a result, systolic and diastolic dysfunction that accompanied by morphological changes in left ventricul were shown by TDI in normotensive children of hypertensive parents, even if there are not signs of clinical hypertension.