İdiopatik epilepsili köpeklerde kardiyak enzimler, doppler ekokardiyografi ve elektrokardiyografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac enzymes, doppler echocardiography and electrocardiography findings in DOGS with idiopathic epilepsy
- Tez No: 759575
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Epilepsi köpeklerde sık görülen nörolojik bir hastalık olup birçok faktöre bağlı olarak kardiyak anormalliklere yol açabilmektedir. Nöbetlerde görülen bu kardiyak değişimler, epilepside açıklanamayan ani ölüm (SUDEP) nedenleri olarak varsayılmıştır. Bu tez projesiyle idiopatik epilepsi tanısı konulmuş köpeklerde kardiyak disfonksiyon olup olmadığı, disfonksiyon olması durumunda hastalığın yönetimine ve SUDEP metabolizmasının anlaşılmasına katkı sağlayarak ani kalp durmasına bağlı ölümlerin önüne geçmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne epileptik nöbet geçirme şikayetiyle gelen, travma geçmişi olmayan, herhangi bir tedavi görmemiş, farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki 50 adet köpek çalışma kapsamında değerlendirildi. Hastaların anamnezi alındıktan sonra fiziksel, nörolojik, laboratuvar, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik muayeneleri yapıldı. MR sonrası idiopatik epilepsi teşhisi konulan hastaların kardiyak enzim parametreleri değerlendirildi. İdiopatik epilepsili köpeklerde ortalama CK-MB, Troponin-I, Troponin-T konsantrasyonunda artış ve elektrokardiyografik değerlendirmede P süresinin uzaması, QT süresinin kısalması, ST segmentinde depresyon meydana geldiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disease in dogs and can lead to cardiac abnormalities depending on many factors. These cardiac changes in seizures have been postulated as causes of SUDEP. With this thesis project, it is aimed to prevent deaths due to sudden cardiac arrest by contributing to the management of the disease and to the understanding of SUDEP metabolism in dogs diagnosed with idiopathic epilepsy. For this purpose, 50 dogs of different ages, breeds and genders, who did not have a history of trauma, did not receive any treatment, and came to the Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty with the complaint of epileptic seizures, were evaluated within the scope of the study. After taking the anamnesis of the patients, physical, neurological, laboratory, electrocardiographic and echocardiographic examinations and MRI were performed. In dogs with idiopathic epilepsy, an increase in the mean CK-MB, Troponin-I, and Troponin-T concentrations, and prolongation of the P duration, shortening of the QT duration, and depression in the ST segment were determined in the electrocardiographic evaluation.