Jeotermal enerji kaynaklı bir otelin iklimlendirilmesinin ekonomik ve teknik analizi
Economic and technic analysis of a hotel air conditioning using geothermal energy source
- Tez No: 259671
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Enerji tüketiminin bütün dünyada artarak devam etmesi sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ilgininde artmasına neden olmaktadır. Fosil bazlı yakıtların yanması sonucunda çıkan CO2 gazlarının atmosfere salınımı küresel ısınmaya neden olmaktadır.Kyoto protokolünün gayesi dünyada fosil kaynaklardan olan tüketimin azaltılmasıdır. Absorbsiyonlu sistemler bu açıdan çeşitli avantajlara sahiptir; endüstriyel uygulamalarda ortaya çıkan atık ısı , güneş enerjisi , jeotermal enerji gibi kaynaklarla çalışabilmesi ve ozon dostu soğutucuların kullanılması bunlardan bir kaçıdır.Bu çalışmada , jeotermal enerji kaynağı kullanan bir otele absorbsiyonlu soğutma sistemi uygulanarak yıllık soğutma masrafında düşüş olması amaçlanmıştır. Absorbsiyonlu soğutma sistemi İzmir Balçova jeotermal bölgesinde bulunan Thermal Princess oteline göre oluşturulmuştur. Engineering Equation Solver (EES) programı kullanarak sistemin önemli fiziksel parçaları için ilgili modülleri arasında bağıntılar yazılmıştır. Otelin soğutma yükünü karşılamak için 2500 kW tek kademeli LiBr-Su absorbsiyonlu soğutma sisteminin değişik şartlardaki sistem performansına (COP) bakıldı . Ayrıca absorbsiyonlu soğutma sisteminin ekonomik analizi araştırıldı ve yatırım verimliği hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The energy consumption is continuous to increase around the world and with that follows the demand for sustainable solutions . Fossil based fuels the threat of global warming through release of CO2 to the atmosphere increases.The aim of Kyoto protocol is that decrease the world?s total fuel from fossils consumption. Absorption systems have advantages from that angle; working with energy resources such as waste heat from industrial processes , solar energy and geothermal energy and using ozone friendly a few of them.In this study, the aim is to decrease the overall annual cooling costs of the hotel by implementing an absorption cooling system, which uses geothermal fluid as the heating source. The design of an absorption cooling cycle based on a geothermal heat source is proposed according to Thermall Princess Hotel in Balçova geothermal area in İzmir. Engineering Equation Solver (EES) was used to write a model involving modules for each significant physical component of the system. The purpose was to make to analyse the influence on the Coefficient of Performance (COP) of a single-stage 2500 kW LiBr-water absorption cycle in different conditions to hotel?s cooling load. Finaly, economic analysis is investigated and calculated profitable of investment of the absorption refrigeration model.