Diabetes mellitus'lu hastaların bazı biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some biochemical parameters diabetes mellitus of patients
- Tez No: 259750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyada ve ülkemizde diyabet insidansı gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan geniş kapsamlı birçok çalışmada, kan lipid düzeyleri ile özellikle koroner arter hastalığı arasında sıkı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. DM, ateroskleroza bağlı olarak gelişen ve önde gelen kronik makrovasküler komplikasyonu olan koroner arter hastalığı ile meydana gelen ölümlerin temel sebebidir. KAH riski, normal nüfusla karşılaştırıldığında DM hastalarında daha fazla görülmektedir. Diyabet ve obezite kan lipid düzeylerini etkilemektedir. Ayrıca kan şekerinin düzensiz seyretmesi bütün sistemleri etkilemekte olup lipit düzeyine de olumsuz etki yapmaktadır. Kan şekerinin regüle edilmesi ve obez hastaların kilo vermesi başta serum lipit düzeyi olmak üzere birçok parametreyi olumlu yönde etkilemektedir.Buradaki çalışma Bursa/Orhangazi'de yaşayan 60 hasta (serum glukoz düzeyi > 110 mg/dl, 212,42 ± 98,01) ile kan glukoz düzeyi normal (70 < 110 mg/dl, 92,74 ± 9,54) seviyede olan 54 sağlıklı vaka üzerinde gerçekleştirildi. Her iki grubumuza ait numunelerden AKŞ, trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL, total protein ve albümin analizleri yapıldı. Kontrol grubumuza göre hasta grubumuzda AKŞ, total kolesterol ve trigliserit (p < 0,0001); total protein (p < 0,005), albümin (p < 0,05) düzeyleri istatistiki açıdan önemli bulunurken HDL kolesterol düzeyleri ise kontrol grubumuza göre hasta grubunda düşük bulunmakla birlikte istatistiki açıdan bir önemlilik (p > 0,05) tespit edilemedi. Yapılan korelasyon analizlerinde da hiçbir parametremiz arasında istatistiki açıdan önemli bir fark tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
The incidence of diabetes in our country and the world is increasing day by day. According to many wide-ranging research, it is proved that there is a strong relation between blood lipid levels and coronary artery disease. One of the major reason of death in DM patients is due to development of atherosclerosis and chronic coronary artery disease with macrovascular complication. Coronary artery disease (CAD) risk, compared with the normal population can be seen more in patients with DM. Diabetes and obesity affect blood lipid levels. In addition, irregular blood sugar level affect the whole system and has some negative effects on lipid levels. Controlling blood sugar and weight gain in obese patients affect primarily serum lipid level, and many parameters in a possitive manner.The research here has been done on 60 patients (serum glucose level > 110 mg / dl, 212.42 ± 98.01) living in Bursa/Orhangazi and 54 healthy people having normal blood glucose (70 0.05). In addition, we have not found any statistical significant difference in the correlation analysis among any of the parameters.