Yeni proton transfer bileşiklerinin antiglokom aktivitesinin incelenmesi
Examination of antiglaucoma activity on novel proton transfer compounds
  1. Tez No: 259751
  2. Yazar: BURCU ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada karbonik anhidraz izoenzimlerinin insan eritrositlerinden saflaştırılması ve daha önce sentezlenen bileşiklerin; glokom tedavisinde rolü olan HCA I ve HCA II enzimleri üzerinde inhibisyon etkilerinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Önce insan eritrositlerinden karbonik anhidraz enzimleri afinite jeli kullanılarak (Sepharose-4B-L-tirozin-sülfonilamid) saflaştırılmış ve daha sonra bu enzimlerle kinetik çalışmalar yapılmıştır.Daha sonra Hsba ve serbest ligandlardan (en ve amp) sentezlenen yeni bileşiklerin (1 ve 2) insan eritrosit CA izoenzimleri üzerindeki inhibisyon etkisi incelendi. Çalışmalarda karbonik anhidraz aktivitesinin belirlenmesinde hidrataz ve esteraz aktivitelerinden faydalanıldı. HCA'nın hidrataz ve esteraz aktivitesi üzerinde Hsba, 1 ve 2 no'lu bileşiklerin inhibisyon etkisi gösterdiği belirlenmiştir. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için %aktivite-[I] grafikleri çizilerek I50 değerleri bulunmuştur. CO2-Hidrataz aktivitesine göre inhibisyon gösteren Hsba, 1 ve 2 bileşiklerinin I50 değerleri (enzimli reaksiyon süresini yarıya düşüren inhibitör konsantrasyonu); HCA I için sırasıyla 0.45 ? M , 0.15 ? M ve 0.32 ? M ve HCA II için 0.40 ? M, 0.06 ? M ve 0.15 ? M bulundu. Esteraz aktivitesine göre ise; HCA I için sırasıyla 3.2 ? M, 0.13 ? M ve 0.8 ? M, HCA II için 18 ? M,0.14 ? M ve 0.1 ? M I50 değerleri bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of purificatin of carbonic anhydrase enzyme from human erythrocyte and previously synthesized compounds on HCA I and HCA II that carry out roles on the treatment of glaucoma were investigated in vitro.First, erythrocyte carbonic anhydrase isoenzymes (HCA I, HCA II) from human erythrocyte were separately purifed by using affinity chromatography and then kinetic investigations were held with these enzymes.Later inhibition effects of newly synthesized compounds (1and 2) from Hsba and free ligands (en and amp) on human erythrocyte HCA enzymses were investigated in vitro. During the examinations, hydrates and esterase activites were utilized to determine carbonic anhydrase activities. It was observed that (Hsba, 1 and 2) compounds showed inhibition effects on HCA hydratase and esterase activity. I50 values were determined by drawing %activity-[I] graphs for drugs showing inhibition effects. For CO2-hydratase activity of compounds (Hsba), (1), (2) showed inhibition effects of 0.45 ? M , 0.15 ? M and 0.32 ? M for HCA I, and 0.40 ? M, 0.06 ? M and 0.15 ? M with I50 for HCA II, respectively (with an inhibitor concentration that would drop enzymed reaction time %50). As for esterase activity of p-nitrophenyl acetate, compounds (Hsba), (1), (2) had inhibition effects of 3.2 ? M, 0.13 ? M and 0.8 ? M for HCA I and 18 ? M, 0.14 ? M ve 0.1 ? M for HCA II with I50.