Çeşitli şiddetteki gök gürültüsü seslerinin tohum çimlenmesi üzerine etkileri
The effects of thunder sounds of different intensities on seed germination
- Tez No: 259749
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. İRFAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada farklı şiddetteki gök gürültüsü seslerinin mısır (Zea mays L. cv C955) ve fasulye (Phaselous vulgaris L. cv Atlanta) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkileri araştırılmış ve iki deney grubu düzenlenmiştir. 1. Deneyde gök gürültüsü sesleri 24 oC de farklı zamanlarda ve farklı şiddetlerde uygulanmıştır. 2. Deneyde ise sabit ses şiddetinde farklı sıcaklık ve sürelerde gök gürültüsü uygulanmıştır. Sonuç olarak farklı zamanlarda ve farklı şiddetlerde uygulanan ses şiddeti mısır bitkisinin kök ve gövde uzamasını olumlu etkilemiş, fasulye bitkisini ise olumsuz etkilemiştir. Mısır tohumlarında kök ve gövde uzaması olumlu uyarılırken fasulye bitkilerinde ise olumsuz uyarılmıştır. Diğer taraftan farklı sıcaklık ve sürelerde uygulanan gök gürültüsü seslerinde mısır ve fasulye tohumlarında kök uzaması 25 oC de olumsuz etkilenirken 20 oC ise biraz olumlu etkilenmiştir. Genel olarak mısır tohumlarının çimlenme oranları fasulyeye göre yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of thunder sounds of different intensities on seed germination of corn (Zea mays L. cv C955) and bean (Phaseolus vulgaris L. cv. Atlanta) were inwestigated. Two experimental designs were applied. In first experiment, the thunder sounds were applied on the seeds in different times and intensities at 24 oC. In second experiment, the thunder sounds were applied in constant intensity (87-95 dB) but different temperatures and durations. As a result, both root and shoot elongation were increased by thunder sounds applied at different times and intensities, but in the case of bean it was contrary. On the other hand, root elongation in both corn and bean seeds were effected negative with respect to control by thunder sounds at 25 oC but at 20 oC it was partly positive. Percent germination of corn seeds were, generally, higher than bean.