Moleküler modelleme ile yumuşak doku deformasyonunun modellenmesi ve simülasyonu
Simulation and modelling of soft tissue deformation with molecular modelling
  1. Tez No: 259753
  2. Yazar: ABDULLAH SAİT ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Deforme olabilen nesne modelleme alanında, bilgisayar grafikleri üzerine büyük ilerlemeler kaydedilmesi sonucunda büyük bir gelişme yaşanmaktadır. Bu tip nesneler bilgisayar üzerinde modellenerek, gerçek hayatta etkilere nasıl tepki veriyorlarsa, aynı tepki bilgisayar üzerinde simüle edilmeye çalışılmaktadır. Birçok alanda deformasyon uygulaması yapılmakta olup kullanım alanları genişlemektedir. Sanayi, tıp ve eğitim alanlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır.Tıp eğitimi için cerrahi simülasyon geleneksel öğretim yöntemlerine giderek değerli bir ek olarak algılanmaktadır. Simülatörler yapısal bir öğrenme deneyimi sağlamakta, hastalara tehlike arz etmeyecek şekilde örnek uygulamalar yapabilmeye izin vermektedir. Eğitim alanında, öğrenciler bilgi sahibi oldukları uygulamaları simülasyon üzerinde deneyerek riskli görevleri başlangıçta test etme şansı bulmaktadır. Ayrıca sanayi alanında da kullanılan deformasyon simülasyonları ürünlerin dayanıklılık testlerinde geniş kullanım alanına sahiptir.Simülasyonda hesaplamalı güç arttığında kullanıcılar ve uygulamalar bu alanlarda her zaman yükselen bir gerçeklik seviyesi talep etmektedirler. Bu istek, deformasyon simülasyonu alanında sürekli bir gelişimi ortaya çıkarmaktadır. Deformasyon simülasyonlarında maddenin gerçek hayatta birbiriyle nasıl iletişim kurduğu göz önüne alınır ve bu alanda kullanılan metotlar simülasyon üzerinde de kullanılır.Be tezde, insan vücudu üzerindeki organların modellenmesi simülasyonları amaçlanmıştır. Bu amaçla, fizik ve kimya alanlarında atomların davranışlarının modellenmesi ve simülasyonu için kullanılan moleküler modelleme metodu yumuşak dokular için uyarlanmıştır. Geliştirilen bu metotla insan doku ve organları modellenmiş ve gerçek zamanlı olarak simüle edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In deformable object modelling area, there has been a big development after advance in computer graphics. With modelling these deformable objects, people try to feel their reaction after effecting over them on computer. Application is being made in many areas, and use of deformation fields has expanded. In industry, medicine, education; deformation simülastion is used widely in the field.Traditional teaching methods for medical education in surgical simulation is perceived as increasingly valuable addition. Simulators provide a structured learning experience, not to be dangerous to patients in the sample applications able to do is allow. The field of education, students have knowledge on simulation applications they find to try the risky task has a chance to test initially. Also used in industrial production of the deformation of the simulation tests, such as the durability of the product has wide application areas.The simulation, users and applications is increasing computational power in these areas every time a rising level of real demand. This request in the area of deformation simulation reveals a continuous evolution. Real-life simulation of deformation in the article how to communicate with each other in this area is taken into consideration and are also used on the simulation methods used. Yapılan uygulamada, insan vücudu üzerindeki organların simüle edilerek test edilmesi amaçlanmıştır. To current efforts to achieve the level of applications have demonstrated the reality. The main purpose of the application of the thesis conducted, all the applications made by developing more, deformation in real-time operations to be performed on the organ is to provide. This topic has not been previously in a different way with better modeling and applications a reality rate level has been achieved.