Simav ovası (eski Simav gölü-Simav) ekolojik özellikleri
Ecological characteristics of Simav lowland (old Simav lake-Simav)
- Tez No: 259752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET AKANIL BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Kütahya il sınırları içerisinde bulunan Simav Ovası'nın bazı ekolojik özellikleri ortaya konularak, bölgede yetiştirilen tarım ürünlerindeki düşüşün nedenleri ortaya konulmuştur. Araştırma alanı `tarım bölgesi' ve `tarım yapılmayan bölge' olmak özere ikiye ayrılmış ve ekolojik karşılaştırmalar bu iki bölge arasında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bölgede verim düşüşünün nedenlerinin başında toprak tuzluluğu, % azot ve organik madde miktarı gelmektedir. Ayrıca göl arazisini besleyen akarsu ve derelerin su analizlerinden elde edilen sonuçlara göre bölgede bir ağır metal kirliliğinin olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some ecological characteristics of Simav lowland located in Kütahya were determined to indicate the cause of yield decline in the area. The study area was divided into two regions including `agricultural region? and `nonagriculcultural region? and these two regions were ecologically compared. As a result, it was determined that the main causes of yield decline in the area were that salinity, % nitrogen and organic matter in soil. On the other hand, according to water analysis, it has been detected that there was a heavy metal pollution in the region.