Hayvan barınaklarında buharlaştırmalı serinletme sistemlerinde (fan-pad) kullanılan selüloz esaslı ped malzemesinin farklı hava hızlarında performans karakteristiklerinin belirlenmesi ve fan-pad sisteminin Samsun ili ve yöresi iklimsel koşullarına uygunluğunun araştırılması
Determinig performance chararcteristics of cellulose based pad material used in evaporative cooling systems (fan-pad) at different air velocities and investigating the appropriatness of fan-pad system for Samsun?s climatical condition
- Tez No: 259762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Samsun ili ve yöresi için fan-ped buharlaştırmalı serinletme sisteminin performans karakteristikleri ve uygunluğu araştırılmıştır. Araştırmada, üç farklı hava hızında buharlaştırma etkinliği, sıcaklık düşmesi ve buharlaşan su miktarı değerleri belirlenmiştir. Denemelerde, hava hızı olarak 1, 1.5 ve 2 m.s-1 değerleri seçilmiştir. Su akış debisi 4 L.min-1 olarak sabit tutulmuştur.Mayıs-Eylül döneminde yapılan deneme sonuçlarında, alınan ölçümlerin ortalamalarına göre, ped içerisinden geçen hava hızına bağlı olarak buharlaştırma etkinlikleri 1 m.s-1 hava hızında % 54.72 ile % 64.28 arasında, 1.5 m.s-1 hava hızında % 41.51 ile % 53.47 arasında ve 2 m.s-1 hava hızında % 47.97 ile % 55.70 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ped içerisinden geçen havanın kuru termometre sıcaklığında sağlanan ortalama düşüş değerleri; 1 m/s hava hızında 4.34 °C ile 5.18 °C arasında, 1.5 m/s hava hızında 3.46 °C ile 5.11 °C arasında ve 2 m/s hava hızında 3.64 °C ile 5.42 °C arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance characteristics and suitability of fan-pad evaporative cooling system for Samsun?s climatical condition was investigated. Cooling efficiencies, temperature decrease and the amount of evaporated water at three different air velocities were determined. The studied air velocities were 1, 1.5 and 2 m.s-1. Water flow rate was 4 L L.min-1 and was constant during the whole experiment.According to the results of experiment which is carried out during May-September period the evaporative cooling efficiencies were changed among 54.72 to 64.28 % at 1 m.s-1, 41.51 to 53.47 % at 1.5 m.s-1 and 47.97 to 55.70 % at 2 m.s-1 air velocities. The average decrease provided in inside air temperature values were 4.34 °C?5.18 °C at 1 m.s-1, 3.46 °C?5.11 °C at 1.5 m.s-1 and 3.64 °C?5.42 °C at 2 m.s-1 air velocities passing through the pad.